Ubuntu Linux 8.04 jeszcze bezpieczniejszy

Dotychczas było tak, że firmowi administratorzy, którzy wymagali od Ubuntu wyjątkowego poziomu bezpieczeństwa, mieli do wyboru albo ręczne utwardzanie systemu, albo stosowanie AppArmora. Teraz - już oficjalnie - pojawiła się kolejna opcja: instalacja SELinuksa.

Ubuntu 8.04 PL - wersja ostateczna już do pobrania!

24 kwietnia 2008 roku została udostępniona ostateczna oficjalna wersja systemu Ubuntu 8.04 LTS. Aby ją pobrać i przetestować, skorzystaj z tego odsyłacza (wydanie 32-bitowe).

Inne edycje oraz kompilacje 64-bitowe znajdziesz klikając link [ zobacz wszystkie wersje tego programu ].

Próba ręcznego utwardzania Linuksa zwykle wymagała sporego zaangażowania i chęci zrozumienia procesów rządzących systemem operacyjnym. Natomiast AppArmor nawet administratorom wydawał się dość trudny w konfiguracji.

SELinux to konkurencyjny do modułu AppArmor zbiór modyfikacji stosowanych w celu maksymalnego zabezpieczenia Linuksa. Dzięki współpracy deweloperów Ubuntu z firmą Tresys, SELinux będzie już oficjalnie dostępny w najnowszej wersji 8.04, która ma szansę być pierwszą rozwijaną zgodnie z życzeniami internautów.

Tym samym Ubuntu może zostać uznane za zasługującą na zaufanie firmową platformę serwerową.

Ostrzeżenie

SELinux i AppArmor używane są przede wszystkim w środowiskach korporacyjnych i w maszynach narażonych na dokuczliwe ataki wykorzystujące m.in. przepełnienie bufora. Ich zadaniem jest maksymalne zmniejszenie liczby potencjalnie wrażliwych składników systemu. Należy pamiętać, że w zastosowaniach domowych obydwa wymienione elementy raczej przeszkadzają niż pomagają (ale patrz też artykuł "Windows kontra Linux").

Dodatkowe informacje: "How To Install SELinux on Ubuntu 8.04 'Hardy Heron'" (w języku angielskim)