Ubuntu Linux - zuluski pingwin

Po sześciu miesiącach pracy, w którą zaangażowanych było 34 programistów z całego świata, w tym sześciu z Australii, w jednym z pubów w Sydney zaprezentowano wersję preview nowej dystrybucji systemu Linux. $Ubuntu Linux$, bo tak nazywa się nowa wersja systemu, oparta została na niezwykle popularnej dystrybucji Debian. Nazwa tej dystrybucji pochodzi z języka afrykańskiego plemienia Zulusów, a oznacza 'Człowiek człowiekowi'.

Dystrybucja Ubuntu Linux

Dystrybucja Ubuntu Linux

Twórcą nowej dystrybucji jest firma Canonical Inc., która zaprezentowała po raz pierwszy swój produkt na spotkaniu SLUG, czyli grupy użytkowników systemu Linux z Sydney (Sydney Linux Users' Group). W pracach nad nowym produktem wzięli udział programiści związani dotąd z takimi projektami, jak Debian, Gnome, Morphix czy Arch. Ubuntu Linux jest zupełnie nową dystrybucją opartą na Debianie.

Ubuntu Linux zamierza przenieść zawartą w tym powiedzeniu ideę w świat oprogramowania, dlatego też oferuje darmowy, kompletny system operacyjny wraz z zestawem aplikacji i to zarówno dla klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Zgodnie z tzw. Ubuntu Manifesto, oprogramowanie powinno być darmowe, aplikacje użyteczne dla każdego w jego własnym języku, a każdy powinien mieć wolność wyboru i dostosowywania oprogramowania do własnych potrzeb. Udostępniona wersja 4.10 Preview Release o nazwie kodowej Warty Warthog zawiera m.in. środowisko GNOME 2.8, kernel 2.6.8.1, oraz w sumie ponad 1000 programów, poczynając od edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych (OpenOffice.org), poprzez przeglądarki internetowe, programy pocztowe, multimedialne, narzędzia sieciowe, na grach kończąc.

Dystrybucja Ubuntu Linux

Dystrybucja Ubuntu Linux

Działa na komputerach z procesorami Intel x86, AMD64 oraz PowerPC (Apple iBook, Powerbook, G4 oraz G5). Wydanie finalnej wersji, o nazwie kodowej Hoary Hedgehog planowane jest na październik. Twórcy zapowiadają również publikowanie kolejnych wersji w równych, półrocznych odstepach czasu, a także udzielanie wsparcia dla każdej z nich przez okres 18 miesięcy.

Zapraszamy do pobrania pliku z naszego serwisu.

Więcej informacji: http://www.ubuntulinux.org