Ubuntu i Android w jednym urządzeniu od Canonical już w wersji beta

Ubuntu rozwijane przez Canonical to najbardziej rozpoznawalna dziś dystrybucja systemu Linux. Od długiego czasu twórcy próbują, z mniejszymi lub większymi sukcesami, wejść na rynek mobilny. Ostatnim pomysłem jest połączenie mobilnego wydania Ubuntu i Androida w obrębie jednego urządzenia i umożliwienie użytkownikowi przełączania się między systemami na życzenie.

Od jakiegoś czasu Canonical pozwala na pobranie Ubuntu w wersji mobilnej i zainstalowanie go na wybranych urządzeniach z Androidem. Niestety, do tej pory wiązało się to z usunięciem wszystkich danych z urządzenia wraz z podstawowym systemem. Ponieważ Ubuntu dla smartfonów i tabletów jest dopiero w wersji rozwojowej, wiele osób nie zdecydowało się na eksperymentowanie z nowym systemem.

Posiadacze Nexusa 4 od Google powinni się jednak teraz mocno ucieszyć, ponieważ Canonical pozwolił na uruchamianie obu systemów jednocześnie - Androida oraz mobilnego Ubuntu - na jednym urządzeniu na zmianę. Sama procedura przygotowania telefonu nie jest jednak prosta i wymaga posiadania Ubuntu na komputerze stacjonarnym oraz znajomości linuksowej linii komend. Trzeba też pamiętać, że to dopiero wersja rozwojowa, więc nie wszystko musi działać poprawnie.

Uwaga! Instalacja Ubuntu obok Androida realizowana jest na bazie skryptów, ale należy liczyć się z tym, że coś może pójść nie tak i może skończyć się to uszkodzeniem urządzenia i utratą gwarancji. Więcej informacji znaleźć można na stronie Ubuntu przeznaczonej dla deweloperów.

źródło: androidcentral.com