Ubuntu i Android w jednym urządzeniu od Canonical już w wersji beta

Ubuntu rozwijane przez Canonical to najbardziej rozpoznawalna dziś dystrybucja systemu Linux. Od długiego czasu twórcy próbują, z mniejszymi lub większymi sukcesami, wejść na rynek mobilny. Ostatnim pomysłem jest połączenie mobilnego wydania Ubuntu i Androida w obrębie jednego urządzenia i umożliwienie użytkownikowi przełączania się między systemami na życzenie.

Od jakiegoś czasu Canonical pozwala na pobranie Ubuntu w wersji mobilnej i zainstalowanie go na wybranych urządzeniach z Androidem. Niestety, do tej pory wiązało się to z usunięciem wszystkich danych z urządzenia wraz z podstawowym systemem. Ponieważ Ubuntu dla smartfonów i tabletów jest dopiero w wersji rozwojowej, wiele osób nie zdecydowało się na eksperymentowanie z nowym systemem.

Posiadacze Nexusa 4 od Google powinni się jednak teraz mocno ucieszyć, ponieważ Canonical pozwolił na uruchamianie obu systemów jednocześnie - Androida oraz mobilnego Ubuntu - na jednym urządzeniu na zmianę. Sama procedura przygotowania telefonu nie jest jednak prosta i wymaga posiadania Ubuntu na komputerze stacjonarnym oraz znajomości linuksowej linii komend. Trzeba też pamiętać, że to dopiero wersja rozwojowa, więc nie wszystko musi działać poprawnie.

Ubuntu i Android w jednym urządzeniu od Canonical już w wersji beta

Uwaga! Instalacja Ubuntu obok Androida realizowana jest na bazie skryptów, ale należy liczyć się z tym, że coś może pójść nie tak i może skończyć się to uszkodzeniem urządzenia i utratą gwarancji. Więcej informacji znaleźć można na stronie Ubuntu przeznaczonej dla deweloperów.

źródło: androidcentral.com