Ubuntu: interfejs HUD ma zastąpić menu

System Ubuntu 12.04 będzie wyposażony w nowe rozwiązanie, które w przyszłości ma zastąpić wszelkiego rodzaju menu. Interfejs HUD to pasek wyszukiwania. Jego zadaniem jest ułatwienie odnajdywanie plików oraz różnych funkcji systemu i obsługiwanych aplikacji.

Ubuntu HUD

Środowiskiem graficznym Ubuntu 12.04 pozostanie Unity, ale w każdym momencie będzie można przywołać HUD (Head-Up Display), czyli pasek wyszukiwanie pozwalający na odnajdywanie różnych funkcji systemu i konkretnych aplikacji. O nowym rozwiązaniu poinformował Mark Shuttleworth, prezes firmy Canonical, który ma nadzieję, że stopniowo zastąpi ono tradycyjne menu.

Według Shuttlewortha, HUD jest lepszym pomysłem niż tradycyjne menu oraz pasek z ikonami zwany wstążką, którego zwolennikiem jest ostatnio Microsoft. Mówi on, że tradycyjne menu aplikacji wymaga dużo czytania i czasu w celu odnalezienia potrzebnej funkcji, a wstążka zajmuje za dużo miejsca na ekranie. Dlatego pasek wyszukiwania ma być lepszym rozwiązaniem dla systemu Ubuntu.

Komu przyda się HUD?

Co prawda HUD ma działać bardzo sprawnie i uczyć się naszych upodobań, ale mimo wszystko można mieć pewne zastrzeżenia. Menu wydaje się niezbędne do przeglądania zawartości naszego komputera. Jak mam uruchomić jakąś aplikację, funkcję lub plik jeśli nawet nie wiem, że one istnieją? Do tego i tak będzie potrzebne menu i przeglądanie poszczególnych katalogów.

Na razie HUD ma zostać wprowadzony tylko jako dodatkowa opcja. Będzie go można przywoływać i korzystać z niego wtedy, gdy uznamy go za praktyczną formę interakcji z komputerem. Oprócz tego, będziemy mieli bardziej tradycyjne menu. Shuttleworth mówi, że HUD jest dobrym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników, ale wydaje się, że tak naprawdę przydać się może raczej w Ubuntu TV. W finalnej wersji HUD ma pozwalać na wydawanie komend głosowych.

Trudno przypuszczać, by HUD spodobał się osobom, które krytykowały już środowisko graficzne Unity wprowadzone w Ubuntu 11.04, ale może się mylę. Poniżej prezentacja nowego rozwiązania.