Ubuntu kończy siedem lat i spogląda w przyszłość

Minęło siedem lat od wydania najpopularniejszej obecnie dystrybucji systemu Linux. 20 października 2004 roku zaprezentowano Ubuntu 4.10 o nazwie kodowej Warty Warthog (Piegowaty Guziec). Od tamtego czasu Ubuntu przeszło długą drogę i stało się najczęściej używanym darmowym systemem operacyjnym komputerów PC.

Ubuntu

W zamyśle twórców, Ubuntu miał być systemem, który łączy szerokie możliwości Debiana z prostotą instalacji i użytkowania systemu. Miał oferować wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje. Co prawda system nie zawojował rynku PC i daleko mu do popularności Windows lub nawet Mac OS, ale stał się najpopularniejszym darmowym OS-em i zrealizował postawione sobie zadania.

Firma Canonical co pół roku wydawała nową wersję systemu, a było ich już piętnaście. Ostatnia z nich 11.10 o nazwie kodowej Oniryczny Ocelot ukazała się w minionym tygodniu, a już trwają prace nad wersją Ubuntu 12.04 - Precyzyjny Pangolin. Będzie ona wydaniem LTS (Long Term Support) oferującym pełne, trzyletnie wsparcie.

Zobacz również:

  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?
  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Jasna przyszłość - Ubuntu 12.04

Będzie to piękne i pamiętne wydanie - napisał założyciel Canonical, Mark Shuttleworth na blogu. Precyzyjny Pangolin ma ukazać się w kwietniu 2012 roku i będzie czwartym wydaniem Ubuntu z długim wsparciem. Jednym z jego zadań będzie więc utrwalenie reputacji LTS, jako platformy dla krytycznych zastosowań serwerowych i innych poważnych przedsięwzięć.

Ubuntu 12.04 nie będzie więc wprowadzał wielu widocznych zmian, a czas do jego wydania pozwoli raczej na rozwiązanie nierozstrzygniętych do tej pory kwestii - mówi Shuttleworth. Zespół Ubuntu ma pracować nad dostępnością i stabilnością. Oznacza to m.in. zwrócenie uwagi na długie wsparcie dla nowego sprzętu. W tym wydaniu chodzi więc o dopracowanie tego, co już jest, a kolejnych większych zmian należy spodziewać się za rok w wersji 12.10.

Dopracowany i niezawodny system

Ze sporymi kontrowersjami, ale Ubuntu udało się wprowadzić interfejsy Unity i GNOME 3. Shuttleworth mówi, że teraz zespół musi tylko doprowadzić ich wykorzystanie do perfekcji. Ich prace mają skupić się na interfejsie, zapewnieniu bezpieczeństwa i łatwego przejścia z wersji 10.04 LTS do 12.04 LTS. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowań biznesowych i innych wdrożeniach na dużą skalę.

Ubuntu 12.04 będzie pierwszym wydaniem LTS wspierającym architekturę ARM. Firma Canonical jest wiodącym dostawcą systemu operacyjnego dla chmury obliczeniowej. Precyzyjny Pangolin ma mocno skupić się na umożliwieniu pracy serwisów cloud computing - prywatnych, publicznych i hybrydowych. Więcej szczegółów zostanie podanych 31 października na Ubuntu Developer Summit.

Trochę stabilizacji

Ostatnio Ubuntu przechodziło burzliwe zmiany związane z wprowadzaniem interfejsu Unity i GNOME 3. Użytkownicy, a zwłaszcza biznesowi, będą więc raczej zadowoleni, że Ubuntu 12.04 nie dostarczy im żadnych niespodzianek, a dopracuje za to wszelkie kwestię, które pojawiły się w przypadku wersji 11.10.

Wszyscy, którzy nie są przekonani do Ubuntu 11.04 i 11.10 z interfejsem Unity być może dadzą mu jeszcze jedną szansę, gdy Ubuntu 12.04 zaoferuje jego udoskonaloną wersję, większą stabilność i wsparcie dla nowego sprzętu. Wydanie wersji z długim wsparciem (LTS) będzie też doskonałym momentem dla wszystkich zastanawiających się nad przesiadką na Linuksa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: