Ubuntu - kto z niego korzysta i dlaczego?

Firma Canonical przeprowadziła ankietę wśród użytkowników systemu operacyjnego Ubuntu by sprawdzić, kto z niego korzysta, dlaczego i w jakim celu. Okazało się, że jego użytkownicy to prawie wyłącznie mężczyźni. Większość z nich korzysta z tego systemu od dwóch do pięciu lat, a używa go przy pracy i rozrywce.

Ubuntu

Ankieta Canonical przeprowadzona została w języku angielskim, hiszpańskim i portugalskim. Większość respondentów było w wieku od 25 do 35 lat, a 96 proc. z nich stanowili mężczyźni. Twórcy Ubuntu zastanawiają się na blogu, jak sprawić by system stał się atrakcyjny dla obu płci.

Polecamy: Ubuntu 12.04 - nowości w pierwszej becie Precyzyjnego Pangolina

87 proc. użytkowników uznało proces instalacji Ubuntu za bardzo prosty lub prosty. Tylko 2,6 proc. uznało, że był on trudny lub bardzo trudny. 77 proc. ankietowanych korzysta także z systemu Windows, a 16,7 proc. z systemu Mac OS X. Dlaczego więc zdecydowali się wybrać Ubuntu?

77 proc. ankietowanych wybrało Ubuntu, bo jest to system open source. 66 proc. podało, że skłoniła ich do tego ciekawość lub chęć eksperymentowania. 57 proc. stwierdziło, że zachęcił ich brak wirusów w Ubuntu. 50 proc. respondentów dodało, że byli oni niezadowoleni z innego systemu operacyjnego.

Zobacz też: Ubuntu 12.04 to przełom dla systemu firmy Canonical

46,3 proc. ankietowanych uważa, że ich komputer pracuje szybciej z Ubuntu, a 75 proc. uznaje wyższość interfejsu/doznań użytkownika Ubuntu w stosunku do innych systemów. 85 proc. respondentów używa systemu firmy Canonical na swoim głównym pececie, a 65 proc. użytkowników podaje, że korzysta z niego przy pracy i rozrywce.