Ubuntu na płycie CD - tylko dla wybranych

Firma Canonical nakłada ograniczenia na prowadzony przez siebie program bezpłatnej wysyłki płyt CD z systemem operacyjnym Ubuntu Linux. Przyczyną wprowadzenia limitów jest rosnąca popularność Ubuntu.

W ramach programu ShipIt użytkownik może zgłosić producentowi zapotrzebowanie na system operacyjny. Kopia Ubuntu na płycie CD przesyłana jest w czasie do 10 tygodni i nie wiąże się to z żadnymi opłatami dla użytkownika końcowego. Koszty kupna nośnika i wysyłki ponosi Canonical. Program jest skierowany zwłaszcza do osób dysponujących łączem internetowym o niskiej przepustowości, dla których pobranie obrazu ISO systemu mogłoby stanowić poważny problem.

W sytuacji, gdy coraz więcej osób składa zamówienia na nośniki, producent Ubuntu zdecydował się na ograniczenie programu rozdawnictwa płyt. Nośniki z systemem będą wysyłane do użytkowników, którzy dopiero poznają Ubuntu (będzie to pierwsze wydanie systemu, którego będą używać); lokalnych społeczności użytkowników Ubuntu oraz programistów zaangażowanych w rozwój systemu.

Zobacz również:

  • Linux bezpieczny? Odkryto podatność obecną w nim od... 12 lat

Więcej informacji: Canonical