Ubuntu - najlepszy open source'owy system operacyjny

Redaktorzy amerykańskiego magazynu InfoWorld po raz drugi przyznali tytuły najlepszym aplikacjom open source. Wyboru "najlepszego darmowego oprogramowania na świecie" dokonano w kilku kategoriach, w tym bezpieczeństwo, sieć, współpraca, narzędzia programistyczne i aplikacje projektanckie.

W tym roku liczba kategorii konkursowych zwiększyła się znacznie w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to nagrody BOSSIE redakcja InfoWorld (magazyny wchodzącego w skład grupy IDG) wręczyła po raz pierwszy. Łącznie w ośmiu kategoriach znalazło się 60 narzędzi. Niektóre z wyborów, jak pisze Doug Dineley z InfoWorld Test Center, były proste - np. OpenOffice.org, Snort (detekcja włamań do sieci) czy Asterisk (telefonia IP).

Za najlepsze narzędzia "produkcyjne" (kategoria obejmująca aplikacje ogólnego zastosowania) uznano Audacity (edycja dźwięku), Blender (modelowanie 3D), Firefox (przeglądarka internetowa), GIMP (obróbka obrazu), OpenOffice.org (pakiet biurowy) oraz PDFCreator (tworzenie dokumentów PDF).

Wśród najlepszych programów w kategorii bezpieczeństwo znalazły się m.in. AppArmor (bezpieczeństwo aplikacji), SmoothWall Express (zapora sieciowa), TrueCrypt (szyfrowanie danych), Metasploit (symulacja zagrożeń) czy też wspomniany już Snort.

W kategorii Systemy operacyjne i middleware wyróżniono m.in. Ubuntu, CentOS (system operacyjny dla serwerów), phpMyAdmin (administracja MySQL) i bazę danych MySQL

Kompletna lista aplikacji wyróżnionych w konkursie znajduje się na stronie magazynu InfoWorld.