Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Na liście dyskusyjnej acpi-support pojawiają się niepokojące doniesienia dotyczące zarządzania energią przez Ubuntu. Okazuje się, że domyślnie ustawione w systemie wartości mogą prowadzić do szybkiego uszkodzenia dysku twardego.

Cały problem związany jest ponoć z systemem parkowania głowic, stosowanym współcześnie w bardzo wielu dyskach twardych. Mechanizm dba o to, by w przypadku jałowej pracy HDD głowice zostały umieszczone nad obszarem, którego uszkodzenie nie zniszczy danych w razie wstrząsów.

Użytkownicy twierdzą, że deweloperzy Ubuntu przesadnie przejęli się oszczędzaniem energii. Zawarte w skrypcie /etc/acpi/power.sh polecenie hdparm -B 1 sprawia, że podczas pracy na baterii głowice mogą być parkowane nawet dwa razy na minutę (tzw. load cycle)!

Producenci dysków deklarują, że ich urządzenia wytrzymują średnio 400 tysięcy cykli parkowania. Łatwo wyliczyć, że oznacza to niecałe 139 doby ciągłej pracy przy zasilaniu z akumulatora. Przy założeniu więc, iż każdego dnia korzystasz ze swego laptopa przez trzy godziny dziennie (oczywiście bez podłączania do gniazdka), powinieneś zacząć się martwić po ok. 3 latach.

Aby poradzić sobie z kłopotem, skorzystaj z dzisiejszej porady dnia pt. "Ubuntu niszczy dyski w notebookach - rozwiązanie problemu".

Warto zajrzeć: "default value in power.sh potentially kills laptop disks" (w języku angielskim)