Ubuntu obchodzi 10. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

10 października 2004 roku wydane zostało Ubuntu 4.10 "The Warty Warthog Release", czyli odmiana dystrybucji Debian GNU/Linux.

Dokładnie 10 lat temu, 10 października 2004 roku, Mark Shuttleworth poinformował o udostępnieniu Ubuntu 4.10 "The Warty Warthog Release" (Piegowaty Guziec), czyli pierwszego wydania kompletnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux przeznaczonej przede wszystkim do zastosowań domowych i biurowych. Z pewnością jednak wówczas nikt nie przypuszczał, że niedługo później dystrybucja ta stanie się popularniejsza od Debiana (pierwowzór Ubuntu) i Fedory.

"Warty Team z dumą prezentuje pierwsze wydanie Ubuntu. Ubuntu to nowa dystrybucja Linuksa, która łączy niezwykły rozmach Debiana z szybką i łatwą instalacją, regularnymi wydaniami (co sześć miesięcy), szerokim wyborem doskonałych pakietów instalowanych domyślnie oraz zobowiązaniem do dostarczania aktualizacji bezpieczeństwa i technicznego wsparcia przez 18 miesięcy dla każdego wydania" - czytaliśmy w informacji prasowej towarzyszącej wydaniu Ubuntu 4.10

Sukcesy, porażki i statystyki

Twórcy Ubuntu przez wiele lat utrzymywali pozycję lidera w świecie dystrybucji systemu GNU/Linux. To właśnie dzięki nim udało się przekonać konsumentów, że system Linux z powodzeniem nadaje się również do zastosowań domowych. W 2011 roku statystyki serwisu DistroWatch.com pokazywały już jednak, że dystrybucja ta spadła na czwarte miejsce ustępując popularnością dystrybucjom Mint, Fedora i openSUSE. Od roku jest na drugim miejscu stale przegrywając z wspomnianym systemem Mint, który, co warto podkreślić, oparty został właśnie na Ubuntu (oraz Debianie). Przekonuje on jednak do siebie użytkowników prostotą użytkowania i przydatnymi aplikacjami.

Warto też wspomnieć o porażce jaką z pewnością jest usługa Ubuntu One (synchronizacja plików typu chmura obliczeniowa), która koniec końców została kilka miesięcy temu zamknięta oraz rynkowej popularności Linuksa według najnowszych danych:

- wg netmarketshare.com do Linuksa należy 1,64% rynku

- ranking.pl pokazuje, że w Polsce popularność "pingwina" nieustannie rosła od początku 2012 roku do III kwartału 2014 roku osiągając wynik 1,36%.

Nadchodzi Ubuntu 14.10

Obecnie, po dziesięciu latach, zwolennicy Ubuntu czekają na mające się pojawić 23 października Ubuntu 14.10 "Utopic Unicorn", czyli "po naszemu", Utopijnego Jednorożca.

Wszystkiego najlepszego Ubuntu!