Ubuntu otwiera sklepy detaliczne w Chinach

Firma Canonical, twórca darmowego systemu operacyjnego, przy współpracy z Dellem rozpoczyna program sprzedaży detalicznej komputerów, które będą wyposażone w preinstalowany system Ubuntu. Na początek otwartych zostanie 220 sklepów na terenie Chin.

Sklep Ubuntu
Sklepy Ubuntu mają oferować różne model komputerów firmy Dell. Placówki będą obsługiwane przez przeszkolony personel znający się na systemie firmy Canonical. Sklepy te będą wspierane przez zespół handlowców a rozpoznawalne dzięki charakterystycznym kolorom i logo systemu Ubuntu.

System firmy Canonical już od dłuższego czasu stanowi ciekawą alternatywę dla Windows lub Mac OS, ale do tej pory nie uzyskał wielkiej popularności wśród użytkowników komputerów osobistych. W zasadzie to wszystkie systemy z rodziny Linux nie mają nawet 1 proc. udziału w tym rynku. Samo Ubuntu ma nieco ponad 20 mln użytkowników na całym świecie.

Zobacz również:

  • Canonical ogłasza Ubuntu Pro dla Google Cloud
  • Masz komputer Dell? Firma pomoże w aktualizacji do Windows 11

System stale się rozwija i rozszerza swoją funkcjonalność. Nowe Ubuntu 11.10 udostępnia np. darmowe miejsce w chmurze obliczeniowej Ubuntu One oraz sklep z muzyką Ubuntu Music Store. System ten jest ciekawym rozwiązaniem i przy właściwym marketingu, dystrybucja detaliczna może okazać się szansą na zwiększenie jego popularności.

W całej akcji zaskakuje jej zakres. Otworzenie 220 sklepów nie jest małym przedsięwzięciem i wskazuje na poważne zamiary firm Canonical i Dell. Jeśli sklepy okażą się sukcesem, to mogą pojawić się także w innych krajach. Jeśli nie, będzie to spektakularna klapa. Wydaje się jednak, że pomysł twórców Ubuntu jest krokiem we właściwym kierunku.