Ubuntu po raz pierwszy

Pojawiło się pierwsze stabilne wydanie Ubuntu Linux, o kodowej nazwie $Warty Warthog$. Ubuntu Linux to dystrybucja, która łączy w sobie zalety Debiana z wygodą instalacji i użytkownia innych dystrybucji systemu Linux.

Ubuntu Linux, który - zdaniem twórców - doskonale nadaje się zarówno na serwer, jak i do zastosowań domowych, dostępny jest na architektury i386, AMD64 i PPC (szerzej o Ubuntu w artykule "Ubuntu Linux - zuluski pingwin").

Wśród pakietów dostępnych w pierwszym stabilnym wydaniu znajdziemy m.in. środowisko graficzne GNOME w wersji 2.8, przeglądarkę internetową Firefox 0.9 z najnowszymi łatkami, program Evolution 2.0 oraz pakiet biurowy OpenOffice.org 1.1.2. Dystrybucję Ubuntu Linux 4.10 Warty Warthog można zainstalować zarówno z płyty, jak i poprzez aktualizację jednego z wydań testowych Ubuntu lub stabilnej wersji Debiana Woody.

Zgodnie z zapowiedziami, kolejna wersja powinna pojawić się za pół roku. Co ciekawe, znane są już nazwy kodowe kolejnych edycji Ubuntu. I jak zwykle świadczą one o specyficznym poczuciu humoru programistów linuksowych - kolejne edycje to Sędziwy Jeż, Zgryźliwy Świstak i Zuchwały Pingwin.

Więcej informacji

http://www.ubuntulinux.org