Ubuntu systemem operacyjnym chmury publicznej HP

System operacyjny stworzony przez Canonical został wybrany przez HP do obsługi chmury publicznej tej firmy. Ubuntu znane jest głównie z tego, że stanowi najpopularniejszą dystrybucję Linuksa przeznaczoną dla użytkowników komputerów osobistych.

Ubuntu One
Informację o wyborze Ubuntu przez firmę HP podała prezes Canonical, Jane Silber na konferencji OpenStack w Bostonie. OpenStack to zestaw narzędzi przeznaczony to przygotowywania różnego typu usług typu cloud computing. Korzysta z niego HP przy tworzeniu swojej chmury obliczeniowej.

Do społeczności Open Stack należą 1 644 osoby oraz 117 firm. Projekt jest wspierany m.in. przez Canonical oraz HP, które aktywnie korzystają też z jego możliwości. Obecnie obie firmy połączy także praca nad nową chmurą publiczną.

Zobacz również:

  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?
  • Black Days - elektronika taniej nawet o 75%. Dostępne tysiące produktów

HP Cloud - chmura publiczna dla biznesu

HP Cloud jest w fazie prywatnej bety. Canonical i Hewlett-Packard pracują wspólnie nad przygotowaniem bezpiecznej i skalowalnej chmury, która będzie dobrym rozwiązaniem dla firm różnej wielkości.

Chmura publiczna HP ma zapewniać deweloperom i przedsiębiorstwom usługi IaaS, czyli infrastrukturę jako serwis. W skład tych usług ma wchodzić przechowywanie danych i udostępnianie mocy obliczeniowej.

Canonical napisało na swoim blogu: jeśli Ubuntu może zasilać jedną z największych chmur publicznych na świecie, dla jednej z największych firm w świecie technologii, to pomyśl, co może zrobić dla ciebie. Ubuntu 11.04 w wersji stabilnej można pobrać z działu download.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: