Ubuntu traci, a Linux Mint zyskuje według DistroWatch

Serwis DistroWatch jest potężnym źródłem wiedzy na temat darmowych systemów operacyjnych, a głównie różnych dystrybucji Linuksa. Jednym z elementów strony są statystyki dotyczące ilości zapytań o różne systemy. Niedawno Ubuntu stracił pierwsze miejsce na rzecz Linux Minta i spadł na czwartą pozycję za Fedorę i openSUSE'a.

Ubuntu i Linux Mint
Dane z DistroWatch nie oznaczają, że Ubuntu nie jest już najczęściej używanym Linuksem, ale mogą wskazywać, że fani darmowych systemów operacyjnych szukają dla niego alternatywy i wydaje się, że znaleźli ją w postaci Linux Minta, którego 12 wersja właśnie została udostępniona.

Przyczyną poszukiwań alternatywy dla Ubuntu jest prawdopodobnie zmiana głównego interfejsu systemu z GNOME na Unity. Ten drugi miał zapewniać prostszą obsługę początkującym i nadawać się równie dobrze na komputery stacjonarne oraz tablety. Nie wszystkim przypadł jednak do gustu.

Zobacz również:

  • Jaki czytnik Kindle wybrać? Przegląd najlepszych czytników ebooków od Amazon
  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?

Co ciekawe, Linux Mint jest systemem tworzonym przez społeczność, w dużej mierze opartym na Ubuntu i korzystającym z dokonań jego twórców z firmy Canonical. Nowa wersja miętowego Linuksa zachowuje jednak interfejs GNOME wzbogacony tylko o pewne nowe elementy i dzięki temu przyciąga użytkowników.

Linux Mint to dobry system i pod niektórymi względami jest przyjaźniejszy początkującym niż Ubuntu (ilość domyślnych sterowników). Odwrócenie się użytkowników od Ubuntu wydaje się jednak działaniem mocno emocjonalnym. Użytkownicy czują się oszukani, ale system firmy Canonical musi się rozwijać, a to wymaga zmian i ulepszeń. Ubuntu według ambitnych planów ma trafić także na smartfony i tablety oraz inteligentne telewizory.