Ubuntu trafi na smartfony i tablety

Canonical chce, by system Ubuntu trafił na smartfony, tablety, a także na inne urządzenia z ekranami dotykowymi. Firma chce w ten sposób odpowiedzieć na zapotrzebowanie użytkowników, którzy coraz częściej stosują urządzenia mobilne do zadań, które do niedawna wykonywały wyłącznie pecety.

Ubuntu
Mark Shuttleworth przedstawił plany dotyczące Ubuntu na konferencji Ubuntu Developer Summit. Starał się wzbudzić entuzjazm deweloperów, którzy będą potrzebni do przystosowania systemu dla urządzeń mobilnych oraz przygotowania aplikacji dla nowej platformy.

Aplikacje mają posiadać wiele osobowości. Oznacza to, że uruchomione na pececie i tablecie będą prezentowały się nieco inaczej. Nowe Ubuntu stanie się kolejnym systemem, który powstanie jednocześnie z myślą o tradycyjnych komputerach PC oraz tabletach. Podobne założenia ma Windows 8.

Zobacz również:

  • Canonical ogłasza Ubuntu Pro dla Google Cloud
  • Samsung Galaxy S22 Ultra na pierwszych grafikach!
  • iPad Pro zastąpi Ci MacBooka! Te zmiany to potwierdzają

Canonical musi liczyć się z poważna konkurencją. Oprócz wspomnianego systemu Microsoftu, który pojawi się na początku 2012 roku, na rynku są już jego liderzy, czyli Apple iOS oraz Google Android. Walka z nimi nie będzie łatwa, ale Shuttleworth uważa, że Ubuntu stanie się pod wieloma względami lepsze od rywali.

Co zaoferuje mobilny system Ubuntu

Wśród zalet systemu Ubuntu dla urządzeń mobilnych wymieniana jest m.in. większa neutralność (system dostępny dla każdego producenta sprzętu), mniejsza fragmentacja (jednolity proces aktualizacji systemu za pomocą Ubuntu One), możliwość tworzenia aplikacji raz dla wszystkich platform bez konieczności wprowadzania większych zmian.

Shuttleworth przyznał, że niedawne przejście do kontrowersyjnego interfejsu Unity było częściowo związane z tym, że lepiej nadaje się on dla systemu, który ma znaleźć zastosowanie na różnych platformach. Unity daje dobry punkt wyjściowy do tworzenie spójnej rodziny interfejsów.

Canonical poinformowało, że spodziewa się w pełni gotowego systemu, który będzie działał na różnych platformach na początku 2014 roku. Nie wykluczone jednak, że efekty prac będą wprowadzane już we wcześniejszych wersjach. Już Ubuntu 11.10 posiada obsługę procesorów ARM przeznaczonych głównie dla urządzeń mobilnych.