Ubuntu wprowadzi miesięczny cykl wydawniczy?

Fani czołowej dystrybucji Linuksa przeżywają ostatnio ciekawy czas. Niedawno wydano wersję Ubuntu 11.04 z interfejsem graficznym Unity, który wzbudził wiele kontrowersji, a teraz pojawiła się informacja dotycząca zmian w cykl wydawniczym systemu. Możliwe, że już niedługo aktualizacje będą pojawiały się co miesiąc.

W czwartek członek Rady Technicznej Ubuntu, Scott James Remnant opisał na blogu najważniejsze problemy związane z obecnym, sześciomiesięcznym cyklem wydawniczym Ubuntu. Poważnym utrudnieniem są według niego ramy czasowe dla deweloperów, którzy przygotowują elementy kolejnych wydań.

Nacisk na wprowadzanie nowych opcji w terminie jest zbyt duży. Zastępowanie działających rozwiązań nowymi i niedopracowanymi prowadzi niekiedy do braku stabilności, co w efekcie jest stratą czasu zarówno dla deweloperów, jak i użytkowników, którzy muszą czekać na kolejne wydanie w celu uzyskania poprawek.

Remnant proponuje, by cykl wydawniczy zmienić na miesięczny już od wersji Ubuntu 11.10, która pojawi się w październiku. Aktualizacje pojawiałyby się w pierwszych tygodniach kolejnych miesięcy. Nie byłoby żadnych nazw dla kolejnych wydań, a wprowadzanie zmian byłoby szybsze, a przy tym mniej drastyczne i częstsze.

W tym scenariuszu wydawniczym, dla użytkowników dostępne byłyby też wersje alpha i beta. Ludzie mogliby sami decydować, czy chcą korzystać z jeszcze nie do końca dopracowanych wydań Ubuntu. Najnowsza stabilna wersja systemu firmy Canonical to Ubuntu 11.04. Według propozycji Remnanta w listopadzie 2011 roku powinna pojawić się wersja 11.11, w grudniu 11.12, a w styczniu 2012 roku wersja 12.01. Numeracja systemu nadal nawiązywałaby więc do daty wydania.