UbuntuWindows - ciekawa opcja

Na wiki Ubuntu pojawił się opis bardzo ciekawego instalatora tego najpopularniejszego Linuksa na świecie. Nie wymaga on restartu komputera ani dzielenia dysku na partycje - wystarczy uruchomienie właściwego pliku wykonywalnego pod Windows.

Oczywiście zaprezentowana w tytule nazwa jest tylko wymysłem autora, ale idea wygląda bardzo interesująco: zamiast kazać użytkownikom walczyć z partycjonowaniem HDD i straszyć ich utratą danych, teraz wystarczy tylko kliknięcie na setup-ubuntu.exe.

Instalator tworzy na partycji NTFS obraz dystrybucji - w jego wnętrzu powstaje system plików ext3. Następnie za pomocą BitTorrenta pobiera z Internetu odpowiednie paczki, a do bootmanagera Windows dodaje opcję "Ubuntu Linux".

UbuntuWindows - ciekawa opcja

install.exe/Prototype w akcji (źródło: wiki Ubuntu)

Jak twierdzi główny deweloper instalatora/dystrybucji, nie wszystko jeszcze działa poprawnie. Tym niemniej projektowi należy przyklasnąć: pozwoli on użytkownikom na zapoznanie się z Linuksem w sposób jeszcze bardziej przystępny niż podczas obcowania z systemem LiveCD.

Warto wiedzieć, że podobnie działa moduł instLinux, który jednak nie zdobył dotychczas szerszej popularności ze względu na opisy w języku hiszpańskim.

Dodatkowe informacje: "Windows based installer - testers and developers wanted" (w języku angielskim)