Uciążliwy robak

W Sieci pojawił się kolejny, wyjątkowo natrętny i uciążliwy robak internetowy. W32.Cervivec.A@mm rozsyła się masowo za pośrednictwem poczty elektronicznej – jeśli zdoła zainfekować komputer może znacznie utrudnić pracę – wciąż rozsyłając swoje kopie i pokrywając ekran "bazgrołami".

W Sieci pojawił się kolejny, wyjątkowo natrętny i uciążliwy robak internetowy. W32.Cervivec.A@mm rozsyła się masowo za pośrednictwem poczty elektronicznej – jeśli zdoła zainfekować komputer może znacznie utrudnić pracę na nim – wciąż rozsyłając swoje kopie i pokrywając ekran "bazgrołami".

Robak napisany został w języku Delphi. Zwykle pojawia się w komputerze w postaci załącznika do e-maila zatytułowanego "Zart". Czytamy w nim: Czesc, mam swietnz dowcip - robaka. Obejrzyj go sobie (to nie jest wirus). E-mail ten może być napisany również w innym języku (w sumie w Internecie krąży 7 wersji językowych) – zawsze jednak jego treść będzie podobna. Do takiego e-maila załączony będzie plik Ntkrnl.exe. Po jego uruchomieniu, robak utworzy w katalogu systemowym kopię tego pliku i doda do Rejestru wpis, dzięki któremu Ntkrnl.exe uruchamiany będzie przy każdym starcie systemu Windows.

Następny etap działania robaka nastąpi dopiero po ponownym uruchomieniu systemu. W32.Cervivec.A@mm rozpocznie wtedy masowe rozsyłanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej – adresy e-mail pobierze w tym celu z książki adresowej programu ICQ, zaś do wysyłania wiadomości wykorzysta własny "silnik" pocztowy. Robak rozpocznie również pokrywania pulpitu różnokolorowymi, znikającymi po chwili rysunkami.

W32.Cervivec.A@mm nie potrafi kasować plików. Aby go usunąć, należy sprawdzić system przy pomocy programu antywirusowego (koniecznie uaktualnionego) i usunąć wszystkie zainfekowane przez robaka pliki.


Zobacz również