Ucieczka przed T-Rexem

Na wydanie tego filmu w wersji DVD czekało zapewne wielu miłośników kina. Płyta, mimo kilku ciekawych dodatków, nie rzuca jednak na kolana, a brak polskich napisów stanowi jeden z jej poważniejszych mankamentów.

Na wydanie tego filmu w wersji DVD czekało zapewne wielu miłośników kina. Płyta, mimo kilku ciekawych dodatków, nie rzuca jednak na kolana, a brak polskich napisów stanowi jeden z jej poważniejszych mankamentów.

Światowa premiera Parku Jurajskiego na DVD odbyła się 10 października 2000 roku. Columbia umieściła na dysku znakomity pod względem jakości materiał. Anamorficzny obraz jest ostry i dobry kolorystycznie, a całość wygląda bardzo naturalnie.

Na dysku znajdziemy cztery wersje dźwięku: sześcio- i dwukanałową angielską, sześciokanałową niemiecką i dwukanałową węgierską. Największe nadzieje wzbudzał dźwięk w znanej chyba wszystkim scenie z kubkami wody w samochodzie, na których widoczne są skutki wstrząsów spowodowane krokami dinozaura (11. rozdział na płycie). Liczyłem na naprawdę mocne łupnięcie głośnika niskotonowego, tymczasem ta scena brzmiała raczej przeciętnie. W miarę oglądania dalszej części tego rozdziału złe wrażenie szybko mija, by w końcu przejść w podziw dla realizatorów dźwięku za sprawą odgłosów burzy. Dźwięk deszczu otacza widza, wyraźnie różnicując się w zależności od ujęcia i sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie. Wszystko to zostało idealnie połączone z rykiem zwierzęcia i innymi odgłosami, np. zrywania liny ogrodzenia.

Animowane menu z dinozaurami w roli głównej nawiązuje do motywów z filmu. Liczne dodatki są, niestety, bardzo różnej jakości - brakuje polskich napisów, a niemiecka wersja językowa to jedyna oprócz angielskiej na wybranych dodatkach. Najdłuższy jest film dokumentalny poświęcony kulisom produkcji, tworzeniu efektów specjalnych i niektórych ujęć. Na drugiej stronie menu z dodatkami znajdziemy również kilka interesujących elementów. Oprócz standardowego zwiastuna, informacji o aktorach, produkcji i zdjęciach mamy dwa dodatki, o których warto powiedzieć coś więcej. Pierwszy to krótki film o udźwiękowianiu sceny wykluwania się małych dinozaurów. Kto myśli, że dźwięk do produkcji tej klasy powstaje wyłącznie przy użyciu komputerów, ten się grubo myli. W udźwiękowieniu tej sceny wykorzystano np. całą masę owoców cytrusowych, a efekt na ekranie jest przecież zna-komity. Drugi godny polecenia dodatek to miniencyklopedia dinozaurów. Znajdziemy w niej sześć dinozaurów występujących w filmie oraz omówienie epoki, w której żyły. Jedynym bonusem dla posiadaczy komputerów osobistych jest bezpośredni dostęp do strony poświęconej obu częściom filmu i zawierającej dodatkowe informacje o wydaniu na DVD i kasecie VHS. Oczywiście, strona jest w języku angielskim.

Mimo że w przygotowanie dysku włożono sporo wysiłku, pozostaje pewien niedosyt. Dzieje się tak zapewne z powodu porównania wydania Parku Jurajskiego z Facetami w czerni, którzy na długo pozostaną niedoścignionym wzorem wydania filmu DVD.

O filmie

Ekscentryczny bogacz (Richard Atborough) zainwestował ogromne pieniądze i lata badań naukowych w powstanie niezwykłego parku rozrywki. Ogromną wyspę udało mu się zapełnić dinozaurami, które zostały wyhodowane dzięki rozszyfrowaniu kodu genetycznego zawartego w krwi prehistorycznego komara zatopionego w bursztynie. Aby przekonać się o bezpieczeństwie i dobrej organizacji parku, jeszcze przed jego otwarciem zaprosił do niego troje naukowców, specjalistę do spraw finansów i dwoje dzieci. Wszystko wydawało się iść dobrze, dopóki jeden z pracowników parku w celu zatarcia śladów swojej zdrady nie wyłącza systemu zabezpieczeń całego parku. Zwiedzająca park grupa znajduje się w śmiertelnej pułapce otoczona największymi i najdzikszymi zwierzętami. Rozpoczyna się walka o przeżycie słabszego gatunku - ludzi.

<hr size=1 noshade>Tytuł: Park Jurajski

Region: 2

Język: angielski, dźwięk sześciokanałowy w DD i polskie napisy

Nośnik: płyta dwuwarstwowa

Format obrazu: 1.85x1, anamorficzny