Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta

OpenOffice.ux.pl to polska wersja pakietu biurowego, która powstała na bazie znanego na całym świecie darmowego zestawu programów OpenOffice. Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę właśnie aplikację? Ano dlatego, że wyszła niedawno jej nowa wersja - 2.0.4 - i nie zabrakło w niej dodatkowych elementów takich jak kalendarz czy najnowsza przeglądarka Firefox 2.0. Jeśli masz niewielką firmę lub nie chcesz pracować na produktach Microsoftu, to ten pakiet naszym zdaniem będzie najlepszy.

Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta
W skład pakietu wchodzą wszystkie elementy znane z podstawowego wydania OpenOffice. Przypomnijmy dla porządku, że chodzi o arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, program do tworzenia i obsługi baz danych, program prezentacyjny, edytor graficzny i edytor równań matematycznych. Wszystkie polecenia, menu oraz pomoc są całkowicie przetłumaczone na język polski. Może na twarzach zaawansowanych użytkowników komputerów taka funkcjonalność wywoła niewielki uśmiech politowania, ale przecież większość ludzi obsługujących komputer raczej słabo sobie radzi z nowymi rozwiązaniami i odejściem od utartych schematów typu: edytor tekstu równa się MS Word, arkusz to MS Excel, itd. Dzięki takim rozwiązaniom zwykli ludzie mogą się przekonać do alternatywnych rozwiązań zmniejszając odsetek pirackich programów zainstalowanych w komputerach lub zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty wydawane na aplikacje biurowe.

Instalacja

Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta

Writer to znakomity edytor tekstu

Pierwszym krokiem do przygody z OpenOffice.ux.pl jest pobranie pliku instalacyjnego. W przypadku słabszych łącz internetowych może to nieco potrwać, bo zajmuje on ponad 100 MB, ale to chyba jedyne utrudnienie w całym procesie. Sama instalacja przebiega szybko i sprawnie, a pojawiające się na ekranie komunikaty wymagają właściwie kliknięcia w przycisk "Dalej". Należy pamiętać, że podstawowa wersja pakietu jest rozpowszechniana na licencji GPL i jest ona całkowicie darmowa. Jeśli chciałbyś wesprzeć autorów polskiego tłumaczenia lub im podziękować, możesz wysłać SMS lub zakupić wersję komercyjną. Rzecz jasna wszystkie te opłaty są dobrowolne i jedynie od Ciebie zależy czy wynagrodzisz autorów. Dla pełnej jasności dodajmy, że dostępnych jest kilka wersji komercyjnych różniących się dodatkami (podręcznik użytkownika, program antywirusowy, dodatkowe szablony, nośnik CD-ROM z programem czy okresem objętym pomocą techniczną).

Wymagania systemowe nie są zbyt wygórowane i program "pociągnie" również na starszych komputerach - 128 MB RAM, 250 MB na dysku twardym i karta graficzna pracująca w rozdzielczości 800x600. Warunkiem jest również posiadanie systemu operacyjnego Windows 98, Windows ME, Windows 2000 (SP 2), Windows XP lub Windows 2003. Dla użytkowników systemu Linux przygotowano wersję RPM i DEB. W przypadku Linuksa konieczne jest posiadanie jądra w wersji 2.2.13 i biblioteka glibc2 2.2.0. Są to rzecz jasna wymagania minimalne, przy których praca nie będzie zbyt komfortowa. Brakuje natomiast wersji dla Mac OS X, jednak mała popularność tego systemu w naszym kraju tłumaczy takie podejście.

To jest naprawdę niezłe

Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta

Math pozwala na tworzenie skomplikowanych wzorów matematycznych

Interfejs poszczególnych składników nie różni się od swego angielskiego pierwowzoru, poza tłumaczeniem. Wszystko jest na swoim miejscu - otwieranie, zapisywanie i edycja dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych nie przysparza najmniejszych problemów. "Wyznawcy" rozwiązań Microsoftu zapewne będą potrzebowali kilku dni intensywnej pracy, żeby się przyzwyczaić do nowych przycisków, układu menu i innych elementów, ale nie powinno to być uciążliwe. Sprawdziliśmy kilka dokumentów DOC oraz XLS utworzonych w Wordzie i Excelu. Nie było najmniejszych problemów z zapisem i ponownym otwarciem ich w produktach Microsoftu. Korzystając w pracy lub w domu tylko z tych dwóch typów aplikacji możesz z powodzeniem przesiąść się na wersję "open".

Nowości

Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta

Edycja grafiki rastrowej i wektorowej jest możliwa dzięki modułowi Draw

Wydanie 2.0.4 oferuje nowe właściwości eksportu dokumentów oraz udoskonalenia we wszystkich elementach pakietu. Wprowadzony eksport dokumentów do LaTex (Lamport TeX) - formatu wykorzystywanego podczas profesjonalnego składu tekstu - zapewne zainteresuje fanów DTP. Rozbudowano także zarządzanie dokumentem wynikowym PDF (Portable Document Format) wprowadzając nowe opcje wraz z ewentualnym zabezpieczeniem pliku hasłem. Arkusz kalkulacyjny Calc oraz program do tworzenia prezentacji Impress zyskały szereg nowych funkcjonalności podnoszących komfort pracy z oprogramowaniem.

Zmiany objęły również wersje komercyjne - zostały wzbogacone o instalator nowej aplikacji do zarządzania informacjami osobistymi. Program Mozilla Sunbird oparty na standardzie iCalendar jest doskonałym uzupełnieniem najnowszej wersji przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 2.0 oraz klienta poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird. Wykorzystanie aplikacji Mozilla Sunbird umożliwia m. in. administrowanie kontaktami, śledzenie codziennych zadań oraz doskonale ułatwia planowanie spotkań. Warto wspomnieć, że wszystkie aplikacje dodatkowe są dostępne w Internecie jako osobne pakiety i użytkownik może wzbogacić swój system własnoręcznie.

Podsumowanie

Ucieczka z MS Office jest możliwa i prosta

Tworzenie nowej bazy danych

Bardzo podoba nam się sposób dystrybucji programu - użytkownik może samodzielnie zadecydować, czy chce pobrać wersję darmową, czy też zamówić wydanie komercyjne wzbogacone o pomoc techniczną i dodatki. Prostota instalacji i obsługi powinna zadowolić nawet słabo zorientowanych użytkowników. Największym plusem jest jednak polski interfejs i przetłumaczony plik pomocy, które w wersji angielskiej mogą stanowić barierę dla uczniów lub osób nie znających tego języka.

Pobierz plik dla Windows lub Linux.

Więcej informacji znajdziesz na stroniehttp://www.ux.pl

Oficjalna polska wersja projektu nazywa się OpenOffice.org i jest dostępna na stroniehttp://pl.openoffice.org Szefem projektu tłumaczeń jest lingwista, Marcin Miłkowski, i wraz z innymi osobami dokłada starań, aby program był nadal rozwijany.

Na rynku istnieje również pakiet OpenOfficePL firmy OpenOffice Polska, z pełnym wsparciem technicznym zawierający od 2005 roku pakiet internetowy (obecnie Mozilla, Thunderbird, Sunbird i NVU). Więcej informacji dostępnych jest na stronie OpenOfficePL. Niestety nie jest dostępna wersja bezpłatna, a jedynie demonstracyjna.