Uczeń przerósł mistrza

Jedynym do tej pory na rynku nagrywarkom 24/10/40 firm Sanyo oraz TDK zagrozili rywale - napędy Plextor PlexWriter PX-W241040A oraz HP CD-Writer cd24ri (w istocie będący również tym samym produktem Plextora).

Jedynym do tej pory na rynku nagrywarkom 24/10/40 firm Sanyo oraz TDK zagrozili rywale - napędy Plextor PlexWriter PX-W241040A oraz HP CD-Writer cd24ri (w istocie będący również tym samym produktem Plextora).

Tandem PlexWriter/CD-Writer jest od konkurentów szybszy i lepiej radzi sobie z gorszymi nośnikami.

Najnowsza nagrywarka HP pobiła rekordy prawie w każdym z naszych testów, przy czym oryginalny Plextor uzyskiwał tylko marginalnie gorsze rezultaty. Para okazała się najszybsza w testach prędkości odczytu. Średnia wartość zmierzona programami CDSpeed 99 i TestaCD Labs CD Tach 2.0 wyniosła aż 29,4x, aczkolwiek w teście kopiowania danych z płyty CD-ROM wynik Plextora/HP był tylko o parę sekund lepszy od Sanyo/TDK.

PlexWriter i CD-Writer są też o około 10 sekund szybsze w nagrywaniu płyt w locie i z pliku obrazu, a zrzucanie audio odbywa się z prędkością 29,89x - minimalnie większą niż w przypadku dotychczasowego rekordzisty TDK.

Czas kopiowania danych na płytę CD-RW był niemal identyczny, jak w wypadku Sanyo i TDK. Różnice między oryginalnym Plextorem a wersją HP pojawiły się w teście nadpisywania danych. PlexWriter okazał się aż o pół minuty gorszy od CD-Writera, przy czym ten drugi uzyskał wynik o 10 sekund lepszy niż najszybszy do tej pory TDK.

Nagrywarka Plextora i HP obsługuje overburning, CD-Text, SAO, SAO-RAW i DAO-RAW. Wyposażona jest w bufor 4 MB, chroniony technologią BURN-Proof (HP nazywa ją Super Link).

W duecie Plextor/HP spodobała nam się bardziej dopracowana niż u konkurentów technologia optymalizacji zapisu, zwana PoweRec-II. Najpierw na podstawie pobranych informacji o nośniku sprzęt kalibruje moc lasera i dopiero wtedy zaczyna właściwe wypalanie danych z prędkością 16x. Po osiągnięciu pozycji odpowiadającej 6. minutcie zapis jest wstrzymywany z użyciem BURN-Proof i napęd dokonuje szybkiej weryfikacji jakości zapisanych informacji. Na podstawie wyniku testu nagrywarka albo wznawia wypalanie z szybkością zwiększoną do 20x, albo pozostaje przy 16x. Podobny test odbywa się w punkcie 16. minuty i wówczas Plextor przyspiesza do 24x (lub 20x, jeśli wcześniej było 16x) bądź utrzymuje dotychczasową wartość.

Choć system PowerRec-II jest podobny do patentów stosowanych przez konkurencję, to lepiej daje sobie radę z nośnikami 16x. Oprogramowanie Nero tylko raz w przypadku różnych płyt 16x poinformowało o spowolnieniu zapisu do 20x, podczas gdy nagrywarkom Sanyo i TDK zdarzało się użyć 16x nawet na krążkach TDK 24x. Być może, to mniej rygorystyczne zachowanie Plextora i HP jest po części zasługą najnowszej wersji Nero, zawierającej więcej danych o mediach.

Zarówno pakiet Plextora, jak i HP zawiera oprogramowanie nagrywające firmy Ahead (Nero 5.5 PL, InCD 2.26 oraz odtwarzacz MediaPlayer), kable, śrubki, czyste nośniki CD-R i RW oraz instrukcję szybkiej instalacji w języku polskim (reszta dokumentacji znajduje się na płycie CD). Plextor dodaje także płytę PlexTools z przydatnymi narzędziami do obsługi nagrywarki, a HP - bogatą kolekcję oprogramowania multimedialnego i zestaw do etykietowania CD.

PlexWriter objęty jest niezwykle długą, bo aż dwuletnią gwarancją (inni udzielają jej tylko na rok). Niestety, cena 1330 zł czyni z PlexWritera 24/10/40 najdroższą nagrywarkę na rynku. HP cd24ri z bogatszym wyposażeniem jest bardziej opłacalny, bo kosztuje tylko 999 zł.

Informacje: , www.alstor.com.pl

Hewlett-Packard, www.hp.pl