Uczeni GE prezentują choinkę wykonaną z diod OLED

Uczeni i inżynierowie z zespołu badawczego GE ds. diod OLED (Organic Light-Emitting Diode) zaprezentowali pierwszą na świecie choinkę wykonaną z diod OLED.

Prezentacja nowej choinki odbyła się w GE Global Research Center w Niskayuna w USA. Uczeni zbudowali ją przy wykorzystaniu elastycznych, świecących na zielono paneli z diod OLED.

"Nie uzyskaliśmy jeszcze takiej choinki jak w Rockefeller Center czy przy Białym Domu, ale jesteśmy na najlepszej drodze" - powiedział Anil Duggal, szef programu OLED w GE. "Mamy nadzieję, że nasza choinka z diod OLED zainspiruje ludzi w okresie Świąt i pobudzi ich do myślenia o możliwościach, jakie przyniesie ta nowa generacja oświetlenia" - dodaje Duggal.

Choinka OLED

Choinka OLED

"Klienci zdają sobie sprawę, że chociaż ta prezentacja ma charakter świąteczny i koleżeński, pokazuje dobitnie, jakie postępy uczyniono w technologii OLED oraz jakie rewolucyjne możliwości otworzy ona w dziedzinie oświetlenia i projektowania wnętrz" - tłumaczy z kolei John Strainic, dyrektor ds. produktów w dziale produktów powszechnego użytku i przemysłowych, GE.

Dioda OLED - jak czytamy w informacji prasowej - "składa się z cienkiej warstwy materiału organicznego pomiędzy dwiema elektrodami, który emituje światło po przyłożeniu ładunku elektrycznego. Diody takie cechują się radykalnie lepszą sprawnością oraz są bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż zapewniają tę samą jakość oświetlenia co tradycyjne, stosowane obecnie produkty, ale zużywają znacznie mniej energii elektrycznej."

Uczeni GE prognozują, że nowa technologia zostanie niedługo wykorzystana do oświetlenia domów oraz miejsc pracy. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być zaprezentowany kilka miesięcy wcześniej proces o nazwie "roll-to-roll" (można go porównać do druku gazety), który zapewnia opłacalności technologii OLED w branży oświetlenia powszechnego użytku.

"Poczyniliśmy wielki postęp na drodze ku uzyskaniu parametrów niezbędnych do pomyślnego wprowadzenia oświetlenia OLED na rynek. Cały czas osiągamy postępy pod względem sprawności, czasu eksploatacji i jakości światła urządzeń wytwarzanych w procesie roll-to-roll, dzięki czemu będziemy mogli wprowadzić technologię OLED na rynek po przystępnej cenie" - powiedział Anil Duggal.

OLED-ową choinkę można obejrzeć na krótkim filmie zamieszczonym w serwisie YouTube.