Uczynny przyjaciel, praktyczny partner

W czasie, gdy powstawał ten artykuł, firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek trzy nowe skanery: modele ScanJet 3200C, 4200C i 5200C.

W czasie, gdy powstawał ten artykuł, firma Hewlett-Packard wprowadziła na rynek trzy nowe skanery: modele ScanJet 3200C, 4200C i 5200C.

Wszystkie trzy wykorzystują technologię inteligentnego skanowania, dzięki którym optymalizują parametry skanowania w zależności od końcowego zastosowania. Program wspomagający skanowanie prowadzi użytkownika przez proces doboru parametrów w kilku prostych i doskonale opisanych krokach. Jak się przekonaliśmy, nawet osoby nie mające na co dzień do czynienia ze skanowaniem dość szybko opanowywały sztukę skanowania.

Model ScanJet 3200C podłączany jest do portu równoległego, ScanJet 4200C do portu USB, zaś najbardziej zaawansowany 5200C zawiera oba porty. Najprostszy model - 3200C nazywany przez firmę "uczynnym przyjacielem" kosztuje 440 zł i jest przeznaczony dla użytkowników domowych. Maksymalna optyczna rozdzielczość skanera wynosi 600 dpi (9600 interpolowana), zaś głębia koloru - 30 bitów.

Uczynny przyjaciel, praktyczny partner
Do skanera dokładane jest oprogramowanie edycji obrazu - Adobe PhotoDeluxe 2.0, rozpoznawania pisma - OCR Recognita oraz program HP PrecisionScan LT, który umożliwia (we współpracy z drukarką) kopiowanie dokumentów. Urządzenie doskonale nadaje się do prostych zastosowań domowych, gdyż łatwo się instaluje, wadą jest mniejsza prędkość od modeli SCSI czy USB.

Uczynny przyjaciel, praktyczny partner
Droższy model 4200C (900 zł) przeznaczono dla małego i domowego biura. Podobnie jak poprzednik skanuje z maksymalną rozdzielczością optyczną równą 600 dpi, jednak z 36-bitową głębią koloru. Na panelu przednim umieszczono trzy przyciski, za pomocą których można automatycznie skanować, kopiować i wysyłać pocztę elektroniczną. Do skanera dołączane jest oprogramowanie identyczne jak do modelu 3200C. Użytkownicy, których komputery wyposażone są w port USB, powinni docenić szybkość pracy i łatwość instalacji. Przyciski panelu na pewno również przypadną do gustu.

Uczynny przyjaciel, praktyczny partner
Najbardziej zaawansowanym jest skaner ScanJet 5200C. Maksymalna rozdzielczość optyczna wynosi 600 dpi, zaś głębia koloru - 36 bitów. W stosunku do poprzedników różni go oprogramowanie - do skanera dokładany jest program do zarządzania dokumentami Caere PageKeeper i edycji obrazu Adobe PhotoDeluxe Bussines Edition. Optymalizacja zdjęć i tekstu następuje w jednym przebiegu. Co więcej, skaner automatycznie tworzy łącza z popularnymi programami pocztowymi i internetowymi. Użytkownicy biurowi, skanujący pliki luźnych dokumentów, mogą dokupić podajnik na 25 kartek (910 zł). Niestety, sam skaner również jest dość drogi - kosztuje 1220 zł. Model 5200C doskonale nadaje się do biura - jest szybki, łatwy w instalacji, przyjazny w obsłudze.