Udana rodzinka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wystarczy kilka kart sieciowych i jedno zintegrowane urządzenie, aby małej firmie zapewnić szybki i bezpieczny dostęp do Internetu.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wystarczy kilka kart sieciowych i jedno zintegrowane urządzenie, aby małej firmie zapewnić szybki i bezpieczny dostęp do Internetu.

Rodzina urządzeń sieciowych OfficeConnect została zaprojektowana specjalnie z myślą o niewielkich i średnich firmach albo oddziałach większych korporacji, znajdujących się z dala od centrali. Wchodzące w jej skład urządzenia pozwalają zrealizować wszystkie typowe zadania, takie jak tworzenie sieci lokalnej, podłączenie jej do Internetu i umożliwienie zdalnego dostępu do biura. Cechą odróżniającą instalacje oparte na urządzeniach z serii OfficeConnect od innych rozwiązań sieciowych jest wyjątkowa prostota implementacji oraz niskie koszty uruchomienia i późniejszego utrzymania sieci. Wynika to przede wszystkim z dużej integracji poszczególnych elementów i ich skalowalności. Jak się niedługo przekonasz - sieć oparta na produktach z rodziny OfficeConnect może rosnąć wraz z Twoimi potrzebami.

Przegląd serii OfficeConnect rozpoczniemy od urządzenia, które wydaje się idealnie przystosowane do wymagań niewielkich polskich firm.

Udana rodzinka

OfficeConnect ISDN Lan Modem

To urządzenie, utrzymane w charakterystycznej dla całej rodziny stylistyce, już po krótkich oględzinach pokazuje, że jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko modemem.

OC Lan Modem wyposażono w bogaty zestaw portów. Znajduje się wśród nich, oczywiście, złącze BRI służące do połączenia z publiczną siecią ISDN, ale oprócz tego otrzymasz:

- cztery porty Ethernet 10BASE-T, przez które możesz podłączyć komputery bądź dodatkowe urządzenia sieciowe;

- dwa porty urządzeń analogowych.###

Już porty Ethernet pozwalają się domyśleć możliwości, jakie ma OC Lan Modem. Jest to klasyczny kombajn, łączący funkcję routera, koncentratora i interfejsu do sieci ISDN. Jak widać, zestaw ten w zupełności wystarcza, aby niewielkie biuro podłączyć do Internetu, nie rezygnując z równoległego prowadzenia rozmów telefonicznych bądź przesyłania faksów. Przeanalizujmy to nieco dokładniej.

Ponieważ, jak wspomnieliśmy, OC Lan Modem pełni m.in. funkcję koncentratora, może być bez problemu wykorzystany do zbudowania niewielkiej sieci lokalnej. Jeżeli liczba komputerów, które chcesz podłączyć, wzrośnie powyżej czterech, wówczas łatwo dołączysz kolejny koncentrator.

Naturalnym dalszym krokiem jest podłączenie utworzonej dopiero co sieci lokalnej do Internetu. Opisywany modem pozwala wielu użytkownikom jednocześnie korzystać z jego zasobów, co doskonale wpływa na efektywność wykorzystania łącza i obniżenie kosztów. Dzięki wbudowanemu serwerowi DHCP nie musisz się martwić o przydzielanie poszczególnym użytkownikom swojej sieci numerów IP - wszystko zostanie skonfigurowane automatycznie.

Oprócz tego wbudowany w router mechanizm translacji adresów IP zadba o to, żeby pobrać od dostawcy usług internetowych poprawny numer IP i później odpowiednio zmodyfikować wszystkie transmisje wychodzące z twojej sieci i zawierające lokalne numery IP. Dzięki temu rozwiązaniu, chociaż masz do dyspozycji na przykład tylko jeden publiczny numer IP, z Internetu może korzystać naraz wielu użytkowników lokalnych.

W zależności od potrzeb możesz obydwa kanały łącza ISDN wykorzystywać jako jeden i wówczas osiągnąć maksymalną przepustowość danych 128 Kb/s bądź rozbić połączenie. W ten sposób jeden kanał służy na przykład do połączenia z Internetem, a drugi z siecią lokalną w centrali firmy. Co więcej, możesz zdefiniować, z których połączeń mają prawo korzystać poszczególni użytkownicy.

OC Lan Modem pozwala również na zdalny dostęp do zasobów sieci lokalnej. Należy tylko zdefiniować użytkowników, którzy mają takie uprawnienia. Pamiętaj również, że połączenia mogą przychodzić wyłącznie z innych modemów ISDN, natomiast modemy analogowe nie są obsługiwane.

Prawdziwą ciekawostką jest sposób konfiguracji urządzenia. W modem wbudowano serwis HTTP, a całą konsolę administracyjną przygotowano w postaci strony WWW. Aby się do niej dostać, wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać adres 192.168.1.1. Takie rozwiązanie maksymalnie ułatwia korzystanie z urządzenia - nie jest potrzebna instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania administracyjnego.

Udana rodzinka

ISDN Terminal Adapter

Jeżeli zależy Ci na wykorzystaniu łącza ISDN, natomiast nie planujesz podłączenia do niego był więcej niż jednego komputera, wówczas najrozsądniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem staje się ISDN Terminal Adapter. Jest to uniwersalne urządzenie, które pozwala do sieci ISDN podłączyć naraz komputer, telefon i faks.

Korzystając z dobrodziejstw ISDN, będziesz mógł przesyłać dane z maksymalną prędkością 128 Kb/s, czyli ponad dwa razy szybciej niż w przypadku modemu V.90. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do transmisji danych wykorzystać tylko jeden z dwóch dostępnych kanałów (64 Kb/s), a drugi przeznaczyć na przykład na prowadzenie rozmowy telefonicznej. Intuicyjna konfiguracja urządzenia, dokonywana poprzez przeglądarkę internetową, nie powinna nikomu sprawić najmniejszych problemów.