Udany "dual boot" Windows XP na Macintoshu?

13 854 USD - tyle dokładnie wynosi nagroda jaka przypadła w udziale autorom instrukcji, jak uruchomić na Maku równolegle Windows i Mac OS X w trybie "dual boot". Szczęśliwych zwycięzców nie znamy bliżej - na stronie konkursu figurują jako "Blanka" i "Narf".

O konkursie informowaliśmy już w artykule "Uruchom Windows XP na Maku i wygraj tysiące dolarów". Przypomnijmy więc, iż polegał on na tym, aby sporządzić instrukcję, w jaki sposób uruchomić komputer Macintosh z CPU Intela w trybie "dual boot" tak, by po uruchomieniu komputera użytkownik mógł wybrać, w którym systemie chce pracować. Oba systemy musiały zgodnie koegzystować i operacje wykonywane w jednym systemie nie mogły mieć wpływu na działanie drugiego (nie wolno było korzystać z oprogramowania do wirtualizacji).

Zgodnie ze zwycieską instrukcją, którą możecie pobierać z naszego serwisu FTP, użytkownicy, którzy chcieliby uruchomić "okna" na Macintoshach, muszą utworzyć dysk instalacyjny Windows na "pececie", przeformatować partycje dysku "Maka" (Windows wymaga osobnej partycji), a to dopiero początek zmagań.

"Dual boot" Windows ma jednak swoje wady - jak twierdzi organizator konkursu, Colin Nederkoorn, uruchomił on w ten sposób Windows XP na posiadanym komputerze Apple'a, ale zaobserwował np. spadek jakości odtwarzania plików wideo. Jego zdaniem nie ma szans na zagranie pod kontrolą tak uruchomionego Windows XP w jakąkolwiek grę poza "saperem".

Tymczasem na ostatnim Intel Developer Forum Cameron Esfahani, przedstawiciel Apple Computer oświadczył, że zgodnie z jego wiedzą, na komputerach Macintosh, nawet tych z procesorami Intela, nie będzie można uruchomić systemu operacyjnego Windows Vista - więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule "Vista nie ruszy na Makach, Mac OS X - na pecetach".