Udany powrót załogi SpaceX z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Crew Dragon z powodzeniem wróciła na Ziemię po sześciomiesięcznym pobycie w kosmosie. Jaki plan ma SpaceX?

Udany powrót załogi SpaceX z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Widok kapsuły Crew Dragon tuż przed wodowaniem; źróło: NASA

Czterech astronautów szczęśliwie wróciło na Ziemię, wodując w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Pensacola w kapsule SpaceX Crew Dragon. Powrót na planetę kończy ponad sześciomiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i toruje drogę kolejnej załodze do wystrzelenia w nadchodzącym tygodniu.

Skład załogi obejmował dwóch astronautów NASA, Shane Kimbrough i Megan McArthur oraz astronautkę Akihiko Hoshide z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i francuza znanego z oszałamiających zdjęć kosmosu, Thomasa Pesqueta z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Był to trzeci lot SpaceX na ISS, a grupa znajdowała się tam od 23 kwietnia 2021 roku.

Zobacz również:

  • Elon Musk ostrzega: Twitterowi grozi bankructwo

SpaceX szykuje się teraz na kolejny start z misją o nazwie Crew-3. Kolejna czteroosobowa załoga — w tym astronauci NASA Raja Chari, Thomas Marshburn i Kayla Barron, a także niemiecki astronauta Matthias Maurer — ma wystartować już w środę, 10 listopada z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Załoga zajmie miejsce astronautów Crew-2 i rozpocznie kolejną sześciomiesięczną rotację na orbicie.

Na pokładzie ISS wciąż znajduje się astronauta NASA, który pomoże załodze Crew-3 zaaklimatyzować się na miejscu. Mark Vande Hei znajduje się tam od kwietnia i wróci do domu dopiero w marcu 2022 roku, co oznacza prawie roczny pobyt na orbicie.

Zobacz także: Astronauta NASA prawie utonął w kosmosie

Źródło: theverge.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: