Udany start

Chcielibyście zmodernizować lub samodzielnie złożyć własny komputer?


Chcielibyście zmodernizować lub samodzielnie złożyć własny komputer? Pomocne w tym będą wyniki testu 24 płyt głównych Slot 1 i Socket 7, przygotowane przy współpracy z redakcją PC Welt w Niemczech. Wybraliśmy i opisujemy 18 płyt dostępnych na polskim rynku.

Płyty główne: jak testowaliśmy

Udany start

Płyty główne - Slot 1

Szybkość: W ramach testu sprawdziliśmy wydajność płyty głównej. Na podstawie odpowiednich testów oceniliśmy przydatność płyty w sytuacjach na co dzień. Możliwości 3D płyt głównych sprawdziliśmy za pomocą karty graficznej wyposażonej w procesor i740.

Komponenty: Sprawdziliśmy, jakie złącza umieszczone są na płycie głównej i ile ich jest, do jakich rozmiarów rozbudować można pamięć RAM oraz czy z płytą zintegrowane są inne składniki takie jak procesory graficzne, dźwiękowe, czy też adaptery główne i adaptery SCSI. Uwzględniliśmy obecność dodatkowych komponentów jak: taśma do przesyłania danych, śrubki, ramki montażowe, wentylator procesora i innych.

Udany start

Płyty główne - Socket 7

Kompatybilność: Zwróciliśmy uwagę na ustawienie częstotliwości procesora i zewnętrznych płyt głównych oraz rodzaje obsługiwanych procesorów i BIOS-u. Sprawdziliśmy też, czy płyta współpracowała z układami pamięci o różnej pojemności i różnej specyfikacji, wyprodukowanymi przez różnych producentów. Kompatybilność ze złączem AGP sprawdziliśmy za pomocą karty graficznej ATI oraz Intel i740.

Obsługa urządzenia: Sprawdziliśmy ergonomię układu poszczególnych komponentów znajdujących się na płycie, zwracając szczególną uwagę na to, czy gniazda zostały rozsądnie na niej rozmieszczone, czy we wszystkie złącza (sloty) wcisnąć można karty rozszerzeń o większych rozmiarach. Tu uwzględniliśmy też ocenę dołączonej do płyty dokumentacji oraz wyglądu płyty.

Serwis: W tym punkcie największe znaczenie ma długość okresu gwarancyjnego. Wzięliśmy pod uwagę również możliwość połączenia z działem obsługi technicznej producenta lub dystrybutora, a także strony internetowej, z której pobrać można aktualną wersję systemu BIOS.

Ocena łączna:

Ocena łączna odnosi się do całkowitej sumy punktów przyznanych podczas testu. Składają się na nią: szybkość (w 20 procentach), wyposażenie (30 procent), kompatybilność (20 procent), obsługa produktu (10 procent), serwis (5 procent) i cena (15 procent). Kolejnym elementem oceny końcowej jest cena produktu.

Płyty główne Slot 1

Abit AB-BH6

Za: bardzo szybka

Przeciw: nie ma

Udany start
Płyta główna formatu ATX, z chipsetem Intela 440BX. W teście szybkości uzyskała 100 punktów na 100. Testy kompatybilności wypadły zadowalająco - płyta współpracowała poprawnie z kartami graficznymi: ATI i Intel i740, a także z różnymi pamięciami i procesorami. Obsługuje procesory taktowane z częstotliwością do 500 MHz. Ma 3 banki pamięci DIMM, 3 złącza ISA, 5 złączy PCI. 24-miesięczna gwarancja. 3 miejsce w teście TOP 10.

Informacje: BIOS Sp. z o.o., Warszawa

tel. (022) 6684260, w.23

Cena: 545 zł

Abit AB-BX6

Za: bardzo szybka

Przeciw: nie ma

Udany start
Płyta główna formatu ATX, z chipsetem Intel 440BX.Okazała się równie szybka jak wersja AB-BH6 - uzyskała również 100 punktów na 100 w teście szybkości. Współpracowała z kartami graficznymi oraz z różnego rodzaju pamięciami i procesorami. Obsługuje procesory taktowane z częstotliwością do 500 MHz. Płyta ma: 4 banki pamięci DIMM, 3 złącza ISA, 4 złącza PCI. 24-miesięczna gwarancja. 1 miejsce w teście TOP 10.

Informacje: BIOS Sp. z o.o., Warszawa

tel. (022) 6684260, w.23

Cena: 699 zł