Udawana "Przyjaciółka" - czyli emulator Amigi

Niedawno przedstawialiśmy tekst dotyczący dawnej i najnowszej historii Amigi. Dziś pokażemy, jak z powodzeniem "udawać" ten komputer za pomocą znakomitego emulatora UAE. Z pewnością wielu użytkowników zaczynało swoją karierę od tego komputera i z chęcią przypomni sobie dawne czasy. Ci którzy Amigi nie znają, dzięki UAE będą mogli zapoznać się z AmigaOS 3.9 i porównać jego działanie z systemem, na którym pracują. Korzystając z okazji będzie można także zrelaksować się przy bardziej rozrywkowym oprogramowaniu. UAE umożliwia nam emulację klasycznych Amig, opartych na procesorach Motorola z rodziny 68k.

Emulatory, emulatory

UAE nie był rzecz jasna jedynym emulatorem Amigi na procesory x86, chociaż zawsze cieszył się olbrzymią popularnością. Prace nad nim wciąż trwają i jest on ciągle ulepszany. Pisząc o emulacji Amigi nie można jednak nie wspomnieć o emulatorze Amithlon firmy Haage&Partner. Swego czasu, gdy nie na rynku nie było jeszcze AmigaONE i Pegasosa, odniósł on wielki sukces. Wielu amigowców widziało w nim nową Amigę x86. Amithlon posiadał jednak także sporo wad, z czego najważniejszą było brak emulacji wyspecjalizowanych układów Amigi, co w praktyce uniemożliwiało działanie lwiej części gier i innych programów z nich korzystających. Większość sprzętu obsługiwały sterowniki AmigaOS, co wpływało bardzo pozytywnie na prędkość emulacji, jednak było to także poważnym ograniczeniem w ilości obsługiwanego sprzętu. W tym przypadku bezkonkurencyjne są emulatory korzystające ze sterowników zawartych w systemie hosta - jak właśnie UAE.

Słynna amigowa 'żebrząca rączka'

Słynna amigowa 'żebrząca rączka'

Amithlon rozprowadzany był na samouruchamiającej płycie CD wraz z systemem AmigaOS 3.9 i oryginalnym Kickstartem, czyli BIOS-em Amigi. Na pierwszy rzut oka nie można było rozpoznać, że jest to emulator, gdyż proces uruchamiania emulacji, korzystający z ograniczonej dystrybucji Linuksa, był ukryty. W momencie swojej premiery największe wrażenie robiła jego niesamowita szybkość - podczas gdy ówczesnemu UAE daleko było do osiągnięcia prędkości Amig dopalonych kartami turbo z procesorem 060, Amithlon bił najszybsze procesory z rodziny 68k na głowę. O popularności Amithlona niech świadczy fakt, że powstawały specjalne amigowe wersje aplikacji, napisane dla niego pod x86.

Amithlona można bezproblemowo używać jako alternatywnego systemu

Amithlona można bezproblemowo używać jako alternatywnego systemu

Niestety, ten znakomicie zapowiadający się emulator nie jest już rozwijany. Wciąż jednak jest dostępny w sprzedaży, także u polskich dystrybutorów, w cenie około 300 zł. UAE pierwotnie powstał na systemach unixowych, jednak został przeportowany na wiele różnych systemów, jak choćby Linux, AROS, MorphOS, PalmOS, MacOS, DOS, Windows, BeOS, RiscOS, NextStep, a nawet sam AmigaOS. Wiele z tych portów nie jest już rozwijanych (więcej informacji na temat wersji oraz linki znajdziecie na oficjalnej stronie UAE)