Udawana "Przyjaciółka" - czyli emulator Amigi

Niedawno przedstawialiśmy tekst dotyczący dawnej i najnowszej historii Amigi. Dziś pokażemy, jak z powodzeniem "udawać" ten komputer za pomocą znakomitego emulatora UAE. Z pewnością wielu użytkowników zaczynało swoją karierę od tego komputera i z chęcią przypomni sobie dawne czasy. Ci którzy Amigi nie znają, dzięki UAE będą mogli zapoznać się z AmigaOS 3.9 i porównać jego działanie z systemem, na którym pracują. Korzystając z okazji będzie można także zrelaksować się przy bardziej rozrywkowym oprogramowaniu. UAE umożliwia nam emulację klasycznych Amig, opartych na procesorach Motorola z rodziny 68k.

Emulatory, emulatory

UAE nie był rzecz jasna jedynym emulatorem Amigi na procesory x86, chociaż zawsze cieszył się olbrzymią popularnością. Prace nad nim wciąż trwają i jest on ciągle ulepszany. Pisząc o emulacji Amigi nie można jednak nie wspomnieć o emulatorze Amithlon firmy Haage&Partner. Swego czasu, gdy nie na rynku nie było jeszcze AmigaONE i Pegasosa, odniósł on wielki sukces. Wielu amigowców widziało w nim nową Amigę x86. Amithlon posiadał jednak także sporo wad, z czego najważniejszą było brak emulacji wyspecjalizowanych układów Amigi, co w praktyce uniemożliwiało działanie lwiej części gier i innych programów z nich korzystających. Większość sprzętu obsługiwały sterowniki AmigaOS, co wpływało bardzo pozytywnie na prędkość emulacji, jednak było to także poważnym ograniczeniem w ilości obsługiwanego sprzętu. W tym przypadku bezkonkurencyjne są emulatory korzystające ze sterowników zawartych w systemie hosta - jak właśnie UAE.

Udawana "Przyjaciółka" - czyli emulator Amigi

Słynna amigowa 'żebrząca rączka'

Amithlon rozprowadzany był na samouruchamiającej płycie CD wraz z systemem AmigaOS 3.9 i oryginalnym Kickstartem, czyli BIOS-em Amigi. Na pierwszy rzut oka nie można było rozpoznać, że jest to emulator, gdyż proces uruchamiania emulacji, korzystający z ograniczonej dystrybucji Linuksa, był ukryty. W momencie swojej premiery największe wrażenie robiła jego niesamowita szybkość - podczas gdy ówczesnemu UAE daleko było do osiągnięcia prędkości Amig dopalonych kartami turbo z procesorem 060, Amithlon bił najszybsze procesory z rodziny 68k na głowę. O popularności Amithlona niech świadczy fakt, że powstawały specjalne amigowe wersje aplikacji, napisane dla niego pod x86.

Udawana "Przyjaciółka" - czyli emulator Amigi

Amithlona można bezproblemowo używać jako alternatywnego systemu

Niestety, ten znakomicie zapowiadający się emulator nie jest już rozwijany. Wciąż jednak jest dostępny w sprzedaży, także u polskich dystrybutorów, w cenie około 300 zł. UAE pierwotnie powstał na systemach unixowych, jednak został przeportowany na wiele różnych systemów, jak choćby Linux, AROS, MorphOS, PalmOS, MacOS, DOS, Windows, BeOS, RiscOS, NextStep, a nawet sam AmigaOS. Wiele z tych portów nie jest już rozwijanych (więcej informacji na temat wersji oraz linki znajdziecie na oficjalnej stronie UAE)