Udostępnianie danych w sieci lokalnej
-
- Robert Szyszka,
- 12.12.2011, godz. 12:22
Komputery połączone w sieć oferują znacznie większe możliwości niż każdy pecet osobno. Nie trzeba kupować na przykład wielu drukarek, a przenoszenie między nimi danych zajmuje jedynie chwilę. Okazuje się jednak, że nie w każdych warunkach podłączenie komputerów do LANu i udostępnienie pomiędzy nimi danych jest tak proste jakby mogło się wydawać. Zwłaszcza gdy na pecetach zainstalowane są różne systemu operacyjne.
Zobacz też
Wymiana danych w grupie domowej Windows 7
Aby szybko i skutecznie skonfigurować dostęp do danych najlepiej korzystać z sieci jednorodnych. Zwykle systemy tej samej wersji bardzo dobrze ze sobą współpracują. W Windows 7 uproszczono na przykład znacznie procedurę łączenia komputerów w niewielkie grupy.
1. Najprostszą metodą na skonfigurowanie wymiany danych pomiędzy pecetami pracującymi pod kontrolą Windows 7 jest uruchomienie tak zwanej grupy domowej i dodanie do niej wszystkich maszyn. Funkcja obsługiwana jest przez każdy wariant systemu ale rolę serwera w tej konfiguracji mogą spełniać jedynie wersje Home Premium, Professional i wyższe. Po skonfigurowaniu sieci kliknij ikonę połączenia na komputerze pracującym pod kontrolą odpowiedniej wersji systemu, który posłuży za serwer i wybierz Otwórz Centrum sieci i udostępniania. Wskaż sieć, która łączy się z pozostałymi pecetami i kliknij w niej łącze Gotowe do utworzenia widoczne obok opcji HomeGroup. Uruchom grupę przyciskiem Utwórz grupę domową

Informacja o utworzeniu grupy jest automatycznie propagowana w sieci lokalnej. Wystarczy do grupy dołączyć kolejne komputery
3. Otwórz okno sieci na pozostałych komputerach i na każdym kliknij łącze Dostępne do sprzężenia oraz Przyłącz się teraz. Podobnie, jak poprzednio wskaż obiekty, które chcesz współdzielić i kliknij Dalej. W pole Wpisz hasło wprowadź hasło dostępu do grupy wygenerowane przez serwer. Przejdź do kolejnego kroku i przerwij pracę kreatora przyciskiem Zakończ. Wyświetlone okno pozwala modyfikować parametry współdzielenia. Możesz w nim skonfigurować na przykład strumieniowe przesyłanie danych z danego komputera do innych urządzeń w sieci lokalnej. Wystarczy zaznaczyć Prześlij strumieniowo moje obrazy, muzykę i filmy wideo wszystkim urządzeniom w sieci domowej. Dostęp do opcji uzyskasz klikając Wybierz opcje przesyłania strumieniowego.

W grupie domowej można używać zabezpieczeń na poziomie kont użytkowników ale wszystkie konta muszą być zdefiniowane lokalnie
Udostępnianie pomiędzy Windows 7 i Vistą
Udostępnianie plików pomiędzy komputerami z Windows 7 i Vistą opiera się na kontach użytkowników. W sieciach, które nie korzystają z serwerów i centralnych baz listy uprawnionych osób muszą być przechowywane na wszystkich pecetach. Albo użytkownicy musza wiedzieć, jakich uprawnień użyć by skorzystać z informacji w innym systemie. Ta ogólna metoda udostępniania i nadawania uprawnień funkcjonuje jednak również w innych wariantach Windows. Można z niej skorzystać nawet wtedy gdy w sieci pracują same siódemki.
1. Odszukaj na wybranym komputerze katalog lub plik, który ma być dostępny dla innych systemów i kliknij go prawym przyciskiem myszy. W Viście wybierz Udostępnianie, w siódemce Udostępnij i Określonym osobom. Rozwiń listę u góry i wskaż konto użytkownika, z którego trzeba będzie skorzystać by móc otworzyć zasób. Jeżeli dane są przeznaczone dla osoby dysponującym odpowiednim kontem wskaż je, jeżeli udostępniasz informacje bez ograniczeń kliknij Wszyscy. Gdy wybrany użytkownik łączy się tylko zdalnie warto dla niego stworzyć osobne uprawnienia. Użyj w takim przypadku opcji Utwórz nowego użytkownika i potem Zarządzaj innym kontem.

Każde konto powinno być zabezpieczone hasłem. W przeciwnym razie poziom bezpieczeństwa danych będzie niewielki
3. Kliknięcie przycisku Dodaj spowoduje przeniesienie konta do pola w dolnej części okna. Rozwiń listę w kolumnie Poziom uprawnień. Dostępne tu opcje różnią się w zależności od wariantu systemu. W Viście uprawnienie do odczytu uzyskasz zaznaczając opcję Czytelnik, Współautor umożliwia modyfikowanie zasobu, zaś Współwłaściciel daje pełną kontrolę nad obiektem. W Windows 7 jest prościej. Są tu jedynie dwie ale bardzo oczywiste opcje: Odczyt oraz Odczyt/Zapis. Kliknij przycisk Udostępnij u dołu okna i zakończ konfigurację zamykając okno za pomocą przycisku Gotowe. Cała procedurę tworzenia kont i przypisywania zasobów można pominąć jeżeli wyłączy się ochronę udostępnianych zasobów hasłem. Wystarczy zaznaczyć Wyłącz udostępnianie chronione hasłem w oknie Zaawansowane ustawienia udostępniania w Windows 7 iw Viście wybrać w oknie centrum sieci. Nie jest to jednak wskazane.
4. Aby otworzyć zasób, kliknij w Eksploratorze Windows ikonę Sieć oraz ikonę reprezentującą udostępniający dane komputer. Możesz też użyć ikony Sieć na pulpicie. Podaj nazwę uprawnionego użytkownika oraz jego hasło. W siódemce możesz dodatkowo zaznaczyć Zapamiętaj moje poświadczenia a w Viście Zapamiętaj hasło co spowoduje, że w przyszłości nie będziesz musiał ponownie wpisywać tych danych. Po otworzeniu katalogu skorzystasz tak, jakby był na twoim dysku lokalnym.

Udostępnianie drukarki w Windows 7 i Viście

Instalacja różnych wariantów sterowników drukarki na serwerze zabezpieczy przed przykrymi niespodziankami w trakcie jej udostępniania
Sieć z Windows 7, Vistą i Windows XP
Siódemka i Vista współpracują na tyle dobrze, że udostępnianie zasobów pomiędzy nimi jest dość proste i wygodne. Kłopoty mogą się pojawić, gdy do nowej sieci zostanie dołączony starszy system, jak Windows XP.

Aby komputery w sieci lokalnej mogły się ze sobą komunikować muszą być w tej samej grupie roboczej

Zmiana nazwy grupy roboczej w Windows XP
3. Kliknij dwukrotnie ikonę Moje miejsca sieciowe na Pulpicie i łącze Wyświetl komputery grupy roboczej w oknie Zadania sieciowe po lewej stronie. Pecety podłączone do sieci pojawią się w oknie sieci. Dostęp do zasobów będzie możliwy po wpisaniu zdefiniowanego dla nich konta użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami oraz stosownego hasła. Jeżeli chcesz udostępnić katalog lub plik w Windows XP, otwórz obiekt nadrzędny, kliknij katalog prawym przyciskiem myszy i wybierz Udostępnianie i zabezpieczenia. Zaznacz pole Udostępnij ten folder w sieci. Daje to uprawnienie do odczytu. Jeżeli chcesz rozszerzyć je również na modyfikację zaznacz dodatkowo Zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików.

Windows XP ma dwa tryby udostępniania plików – zwykły i domyślny, prosty. Ten pierwszy pozwala definiować dostęp na podstawie kont użytkowników
5. Usuń z listy grupę Wszyscy, kliknij Dodaj, następnie Zaawansowane i Znajdź teraz. Zaznacz grupę wybranego użytkownika i zaakceptuj wybór przyciskiem OK. Jeszcze raz kliknij OK i na liście Uprawnienia, stawiając zaznaczenia w odpowiednich polach sprecyzuj wszystkie prawa. Kliknij OK i OK.
Windows i Linuks w jednym LANie
Systemy z rodziny Windows wykorzystują podobne mechanizmy dlatego łatwiej skonfigurować je do pracy w jednej sieci. Ułatwieniem jest chociażby umiejętność rozpoznawania i wzajemnego korzystania z systemu plików. Po dołączeniu do LANu komputera z dowolnym Linuksem sytuacja się komplikuje. Nie jest jednak tak skomplikowana, jakby mogło się wydawać. Pokażemy, jak dołączyć Linuksa do grupy roboczej Windows na przykładzie Ubuntu.

bez dodatkowej konfiguracji pozwala przeglądać zasoby Windows w sieci lokalnej
2. Dostęp w drugą stronę wymaga jednak instalacji na Linuksie serwera Samba. Kliknij na belce polecenie Programy i wybierz Centrum oprogramowania Ubuntu. W pole wyszukiwania po prawej wpisz Samba i wciśnij [ENTER]. Kliknij wybrany serwer Samby i zainstaluj go używając przycisku Zainstaluj. Wpisz hasło administratora i kliknij Uwierzytelnij

Instalacja Samby z repozytorium
4. Aby udostępnić dane w menu serwera samby kliknij Plik i Dodaj udział. Wpisz ścieżkę do katalogu bądź wskaż go na dysku za pomocą przycisku Przeglądaj. W pole Nazwa udziału wprowadź nazwę, która bezie widoczna w sieci, opis możesz pozostawić pusty. Za pomocą pól Zapisywalny i Widoczny określ uprawnienia do modyfikacji i przeglądania zasobów. Przejdź na kartę Dostęp i zaznacz użytkownika z dostępem do danych. Jeżeli chcesz by każdy korzystał z nich bez ograniczeń wybierz opcję Pozwól na dostęp dla wszystkich. Kliknij OK. Zasoby powinny być już widoczne dla każdego komputera w sieci. Pamiętaj jedynie, by w oknie logowania do udziału podać nazwę komputera z Ubuntu oraz konto zdefiniowanego na nim użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami.