Udostępnij pliki za pomocą publicznych dysków internetowych

Publiczne dyski internetowe to połączenie serwisów w rodzaju RapidShare z tradycyjnymi dyskami internetowymi. Można na nich trzymać i udostępniać pliki swoim znajomym.


Popularne dyski internetowe, jak Dropbox.com lub Box.net, zyskały sympatię dużej liczby internautów. Mają wiele praktycznych zastosowań, ale brakuje im możliwości łatwego udostępniania plików.

Z tej przyczyny, wielu użytkowników korzysta z serwisów w rodzaju niemieckiego rapidshare.com. Pozwalają one na błyskawiczne udostępnienie pliku do pobrania, często bez wymogu rejestracji konta. Po wgraniu pliku na serwer, generowany jest do niego odnośnik, który można następnie rozesłać do znajomych.

Alternatywą dla wymienionych serwisów są witryny, które można określić jako publiczne dyski internetowe. Działają jak standardowe dyski internetowe, ale ich zawartość jest dostępna dla innych użytkowników.

Chomikuj.pl

Udostępnij pliki za pomocą publicznych dysków internetowych

Chomikuj.pl nie udostępnia darmowej wyszukiwarki, ale nie zraża to użytkowników. To pierwszy tego typu serwis w Polsce, który zyskał dużą popularność.

Najpopularniejszym publicznym dyskiem internetowym jest serwis Chomikuj.pl. Nie ogranicza dostępnej przestrzeni dyskowej, więc można na nim trzymać dowolną liczbę plików. Nie określono także maksymalnego rozmiaru pliku.

Są za to inne limity. Tygodniowo można pobrać tylko 50 MB plików udostępnionych przez innych użytkowników. Za dodatkowy transfer należy zapłacić. 1 GB kosztuje 1,80 zł w przypadku płatności przelewem oraz 2,44 zł za SMS premium.

Udostępnij pliki za pomocą publicznych dysków internetowych

ChomikEDU do darmowe narzędzie przeznaczone dla studentów, uczniów i nauczycieli, którzy chcą udostępniać materiały edukacyjne.

Nie brak też zachęt. Jeżeli udostępnisz pliki, które będą chętnie pobierane przez innych, otrzymasz punkty, które będziesz mógł zamienić na dodatkowy transfer lub płatne konto, z limitem transferu większym o 3 GB lub 10 GB tygodniowo.

Poszczególne pliki mogą być dostępne publicznie lub zabezpieczone hasłem. Możesz więc dzielić się plikami jedynie z zaufanymi osobami, wykorzystując Chomikuj.pl jako całkowicie prywatny dysk internetowy.

Na koniec warto wspomnieć o usłudze ChomikEDU. Oferuje ona możliwość założenia konta w Chomikuj.pl, które będzie służyć do przechowywania materiałów edukacyjnych, współdzielonych np. przez grupę studentów lub nauczycieli. Naliczany transfer jest darmowy, ale pod jednym warunkiem: na koncie mogą być trzymane wyłącznie materiały edukacyjne.

5fantastic.pl

Udostępnij pliki za pomocą publicznych dysków internetowych

Serwis 5fantastic.pl oferuje ciekawe funkcje, ale jego obsługa jest skomplikowana, natomiast archiwum plików dopiero zaczyna się zapełniać.

Serwis 5fantastic.pl to drugi polski publiczny dysk internetowy, a zarazem jedyny konkurent Chomikuj.pl.

5fantastic.pl także umożliwia darmowe pobieranie udostępnionych plików. Są jednak pewne ograniczenia. Można ściągać tylko po jednym pliku, z ograniczoną prędkością. Wystarczy to jednak do sporadycznego korzystania z zasobów serwisu.

Aby móc pobierać szybciej i więcej, trzeba zakupić w serwisie specjalne punkty. Jeden punkt odpowiada 1 MB danych. W najniższej dostępnej opcji, 1500 punktów kosztuje odpowiednio 1,80 zł w przypadku płatności przelewem lub 2,44 zł, jeśli użytkownik zdecyduje się zapłacić za pomocą SMS-a.

Plusem 5fatnastic.pl jest obecność ogólnodostępnej wyszukiwarki plików. Dział Plikosfera umożliwia przeglądanie listy wszystkich plików opublikowanych w serwisie, z podziałem na kategorie: Audio, Wideo, Dokumenty i inne. Taka organizacja plików to jedna z głównych zalet 5fantastic.pl, dająca serwisowi przewagę nad Chomikuj.pl.

Który wybrać?

Udostępnij pliki za pomocą publicznych dysków internetowych

Obsługę serwisu ułatwia dedykowana aplikacja. Inne jej zalety, to brak reklam oraz szyfrowane połączenie z serwerem.

Zarówno Chomikuj.pl, jak i 5fantastic.pl nie są pozbawione wad. Serwis Chomikuj.pl jest łatwiejszy w użyciu, ale nie ma darmowej wyszukiwarki plików. W czasach, gdy pojedyncze pliki przekraczają często kilkaset megabajtów, dokuczliwe jest także ograniczenie darmowej puli transferu do 50 MB tygodniowo.

Z kolei 5fantastic.pl, pomimo wielu dostępnych funkcji, jest serwisem znacznie trudniejszym w obsłudze. Dodatkowo, z racji na krótszy staż, ma mniejszą bazę użytkowników, a co za tym idzie - skromniejsze archiwum zgromadzonych plików.

Trudno więc wskazać najlepszy polski serwis pełniący funkcję publicznego dysku internetowego. Jeżeli szukasz miejsca do wymiany plików z innymi użytkownikami, warto wybrać bardziej popularny serwis. Z kolei do aktywnego używania dysku w gronie znajomych lepiej nada się ta usługa, która oferuje niższe ceny za generowany transfer. Wybór zależy od potrzeby chwili.

Zamknięcie OdSiebie.com

Twórcy serwisów pozwalających udostępniać dowolne pliki chronione prawem autorskim mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Na początku listopada 2009 roku wrocławska policja zamknęła znany serwis OdSiebie.com z powodu braku reakcji właściciela na żądania usunięcia nielegalnie opublikowanych materiałów.

OdSiebie.com przypominało w działaniu Chomikuj.pl oraz 5fantastic.pl. Dwaj administratorzy serwisu zostali zatrzymani przez policję, a straty właścicieli praw autorskich wyceniono wstępnie na minimum ćwierć miliona złotych. Zabezpieczone zostały nośniki pamięci, komputer, płyty z oprogramowaniem, a na poczet możliwej kary zajęto samochód. Historia serwisu OdSiebie.com dowodzi ryzyka ponoszonego przez twórców podobnych serwisów.

Więcej informacji na ten temat: