Uff, jak gorąco...

Nie wiesz, co zrobić, gdy temperatura procesora sięga 60 stopni Celsjusza, a w jego obudowie dochodzi do 30 stopni? Przeczytaj artykuł, a na pewno znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.


Nie wiesz, co zrobić, gdy temperatura procesora sięga 60 stopni Celsjusza, a w jego obudowie dochodzi do 30 stopni? Przeczytaj artykuł, a na pewno znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.

W okresie letnim problem temperatury procesora powraca jak bumerang. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowie, za mało wydajny zestaw chłodzący procesor mogą się przyczynić do znacznego wzrostu temperatury CPU. Aby zapewnić procesorowi odpowiednie chłodzenie, trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych sprawach. Po pierwsze, należy mieć dobry zestaw chłodzący procesor, tzw. cooler, który skutecznie ochłodzi rozgrzane CPU. Po drugie, trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w obudowie. Jeżeli te dwa warunki zostaną spełnione, to procesor na pewno będzie dobrze schłodzony i spokojnie można się zabrać do... podkręcania.

Cechy dobrego zestawu chłodzącego procesor

Przewodność ciepła

Precyzuje zdolność gazów, cieczy, ciał stałych do przewodzenia ciepła, określana jest współczynnikiem lambda wyrażonym w W/mK. Ze wzrostem współczynnika lambda rośnie przewodność cieplna, a co za tym idzie, materiał jest w stanie szybciej i efektywniej przejąć na siebie ciepło z elementu grzewczego.

Przewodność cieplna metali

Srebro - 418 W/mK

Miedź - 397 W/mK

Złoto - 297 W/mK

Aluminium - 221 W/mK

Kupując nowy procesor, wielu z nas zastanawiało się nad chłodzeniem. Obecnie z uwagi na to, że procesory osiągają wysokie temperatury, nie stosuje się tak jak kiedyś samych radiatorów. Każdy zestaw chłodzący składa się z dwóch elementów: radiatora i wiatraka umieszczonego bezpośrednio na radiatorze lub nad nim. Radiator styka się z procesorem, pobierając od niego ciepło. Aby zapewnić lepszą przewodność cieplną, powierzchnie stykające się powinny być posmarowane pastą termoprzewodzącą. Im efektywniej pobierane jest ciepło z CPU, tym bardziej rośnie temperatura radiatora i powietrza wokół niego.

Obecnie najpopularniejsze są coolery o kształtach prostokątnych lub okrągłych.

Obecnie najpopularniejsze są coolery o kształtach prostokątnych lub okrągłych.

Bez odpowiedniego schładzania powietrza radiator szybko osiągnąłby temperaturę procesora, co czyniłoby go nieefektywnym. Aby wyeliminować ten problem, stosuje się wiatraki, które mechanicznie pomagają wymienić powietrze ciepłe na chłodniejsze. Dlatego na wydajność zestawów chłodzących, co potwierdziły nasze testy, mają wpływ trzy elementy: materiał, z którego wykonany jest radiator, konstrukcja i wiatrak.

Materiał

Wiatraki do obudów

Wiatraki do obudów

Najpopularniejszy materiał, z którego wykonana jest większość radiatorów, to aluminium, charakteryzujące się dobrą przewodnością cieplną, lekkością, a co najważniejsze - niską ceną. Jednak, z uwagi na wyższą przewodność cieplną, o wiele wydajniejsze są radiatory wykonane z miedzi. Potwierdzają to również wyniki naszego testu, w którym pierwsze miejsce zajął GlobalWin CAK38 z miedzianym radiatorem.

Niestety, z uwagi na wyższą cenę miedź nie jest tak powszechnie stosowana jak aluminium. Niektórzy producenci połączyli oba materiały, stosując miedź tylko w podstawie radiatora, dzięki czemu ciepło z procesora jest efektywniej pobierane a następnie przekazywane aluminiowej części radiatora. Rozwiązanie to znacznie zwiększa wydajność coolera, który nie jest tak drogi, jak w przypadku zastosowania miedzi do budowy całego radiatora.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Aby takie rozwiązanie przynosiło efekty, miedziana podstawa radiatora musi idealnie przylegać do części aluminiowej, w przeciwnym razie efekt zastosowania tego zestawu chłodzącego może być całkiem odwrotny od zamierzonego. Dobrym przykładem umiejętnego połączenia miedzi z aluminium jest model Thermaltake Mini Copper ORB, w którym z aluminium wykonano jedynie żeberka okrągłego radiatora, dzięki czemu wiatraczek bezpośrednio chłodzi miedzianą podstawę.

Konstrukcja

Opłacalność

Opłacalność

Kolejną istotną cechą wpływającą na efektywność działania radiatora jest jego konstrukcja, np. bez odpowiedniej konstrukcji nawet radiator miedziany może być gorszy niż aluminiowy. Dlaczego tak się dzieje? Należy pamiętać, że dobry radiator musi skutecznie i szybko absorbować ciepło z procesora i przenosić je do otaczającego powietrza, co oznacza podwyższenie temperatury na jego powierzchni.

Dlatego im większa powierzchnia radiatora, tym szybciej jest schładzany. Najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja żeberkowa, dzięki której znacznie zwiększa się powierzchnia absorbująca ciepło bez zwiększania rozmiarów samego radiatora. Konstrukcja taka była stosowana we wszystkich testowanych przez nas zestawach, z wyjątkiem radiatora Zalmana, w którym żeberka zostały zastąpione miedzianymi listkami.

Wentylator

Zastosowanie miedzi znacznie wpływa na wydajność zestawu chłodzącego.

Zastosowanie miedzi znacznie wpływa na wydajność zestawu chłodzącego.

Ostatnim elementem zwiększającym efektywność pracy radiatora jest zastosowanie wiatraka, który ma za zadanie chłodzenie radiatora poprzez zwiększenie przepływu powietrza. Dobry wiatrak powinien charakteryzować się wysoką wydajnością (ilość przepływu powietrza) oraz cichą pracą. Obecnie spotkać można dwa rodzaje wiatraków: na łożyskach tulejowych i kulkowych. Godne polecenia są wiatraki na łożyskach kulkowych, które charakteryzują się wyższą wydajnością i niezawodnością pracy w porównaniu z wiatrakami na łożyskach tulejowych. Z tego powodu odchodzi się obecnie od stosowania wiatraków z łożyskami tulejowymi. Jeżeli szczególnie zależy Ci na wydajności, to polecamy wiatraki z podwójnym łożyskiem kulkowym stosowane m. in. w GlobalWinFOP38, WBK38, CAK38, które cechuje bardzo wysoka wydajność.

Dla porównania: wiatraki z pojedynczym łożyskiem kulkowym mają żywotność 50 tys. godzin, z podwójnym natomiast - 70 tys., a tulejowe tylko 30 tys. Ich mankamentem jest jednak głośna praca.

Cyrkulacja powietrza w obudowie

Drugim, obok dobrego zestawu chłodzącego, elementem wpływającym na efektywność chłodzenia procesora jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, która polega na stałej wymianie rozgrzanego powietrza wewnątrz obudowy na chłodniejsze z zewnątrz. Niestety, element ten jest bardzo często lekceważony. Należy pamiętać, że temperatura procesora nigdy nie będzie niższa od temperatury wewnątrz obudowy.

Radiator<br> przejmuje<br> ciepło od procesora, stopniowo ogrzewając powietrze wokół siebie.

Radiator przejmuje ciepło od procesora, stopniowo ogrzewając powietrze wokół siebie.

Dzięki wentylatorowi następuje ciągła wymiana powietrza na chłodniejsze, dzięki czemu procesor jest chłodzony.

Dzięki wentylatorowi następuje ciągła wymiana powietrza na chłodniejsze, dzięki czemu procesor jest chłodzony.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza może znacznie wpłynąć na obniżenie temperatury wewnątrz obudowy i procesora.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza może znacznie wpłynąć na obniżenie temperatury wewnątrz obudowy i procesora.