Ujarzmianie DivX'a

Każdy dobrze zna zalety filmów w formacie DivX. Ich minusem jest jednak fakt, że nie są czytane przez większość odtwarzaczy DVD. Nie są, ale mogą być. Wystarczy przerobić je na format DVD.


Każdy dobrze zna zalety filmów w formacie DivX. Ich minusem jest jednak fakt, że nie są czytane przez większość odtwarzaczy DVD. Nie są, ale mogą być. Wystarczy przerobić je na format DVD.

Ujarzmianie DivX'a

Funkcja łączenia klipów filmwych umożliwia nagranie na DVD filmu składającego się z dwóch plików DivX

Wprawdzie coraz więcej nowych urządzeń stacjonarnych radzi sobie z formatami kompresji, takimi jak DivX czy XviD, ale nawet one nie gwarantują zadowalającego efektu, np. źle lub wcale nie wyświetlają napisów. Dlatego najpewniejszym rozwiązaniem jest zapisanie filmu w formacie DivX czy XviD na płycie DVD.

Teoretycznie nagranie płyty z filmem DVD nie przedstawia większego problemu. Narzędzia do authoringu DVD (przygotowywanie zawartości płyt DVD - filmu, menu, podział na rozdziały i nagrywanie) ma w swojej ofercie wielu producentów oprogramowania, m.in. tak znane firmy jak Roxio czy CyberLink. Tego rodzaju programy, choć łatwe w obsłudze, z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, mają spore ograniczenia. Z reguły nie obsługują formatu DivX, o dodaniu zsynchronizowanych napisów nie wspominając. Dlatego bardziej nadają się do nagrywania wspomnień z wakacji, niż konwertowania ulubionych filmów z formatu DivX na DVD. Poza tym programy te kosztują, często nie mniej niż kilkadziesiąt dolarów.

W tym artykule pokazujemy, jak z filmu zapisanego w formacie DivX z dźwiękiem AC3 zrobić płytę DVD nadającą się do odtwarzania w stacjonarnych odtwarzaczach. Uwzględniamy również przypadek, gdy film jest zapisany w dwóch plikach DivX, a także wyjaśniamy, jak dodać napisy do filmu na DVD. Wszystko to na przykładzie programów, na które nie musisz wydać ani złotówki (bezpłatnych lub dostępnych bezpłatnie w okresie próbnym).

Krok 1 - wybór materiału

Ujarzmianie DivX'a

Ścieżkę audio należy zapisać w oddzielnym pliku, a następnie wyciąć ją z filmu

Pracę nad płytą DVD rozpocznij od przygotowania filmu DivX (może być również XviD) do nagrania. Użyj do tego bezpłatnego programu VirtualDubMod 1.5 (http://sourceforge.net/projects/virtualdubmod ), zmodyfikowanej wersji znanego narzędzia do konwersji wideo, wyposażonej w szereg dodatkowych funkcji, m.in. obsługę formatu MPEG-2. Program nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować go na dysk i uruchomić plik VirtualDubMod.exe.

Rozwiń menu File i wybierz polecenie Open video file, żeby wybrać plik do nagrania. Jeśli wybrany film składa się z dwóch lub więcej plików DivX, musisz jeszcze wykonać następujące czynności. Ponownie rozwiń menu File, kliknij polecenie Append segment i wybierz drugi z plików. Spowoduje to otwarcie drugiego pliku i umieszczenie jego początku na końcu pierwszego pliku. Teraz możesz edytować dwa otwarte pliki, tak jakby były jednym. Co oznacza, że dalsze opisane czynności wykonujesz niezależnie od tego, czy nagrywasz film z jednego czy dwóch plików. Na zakończenie pierwszego etapu przejdź do menu Video i zaznacz opcję Direct Stream Copy, która spowoduje, że program będzie zapisywał na dysku strumień wideo w oryginalnej postaci, bez poddawania go obróbce, np. konwersji na inny format.

Krok 2 - wyodrębnianie dźwięku

Ujarzmianie DivX'a

Po oddzieleniu dźwięku zapisz film na dysku, zachowując jego oryginalny format. Nowa wersja będzie nieco mniejsza niż źródłowa.

Przed zapisaniem filmu na DVD należy oddzielić ścieżkę dźwiękową od obrazu i zapisać ją w oddzielnym pliku. W tym celu w programie VirtualDubMod rozwiń menu Streams i kliknij polecenie Stream List. Pojawi się okno z informacją o ścieżce dźwiękowej. Kliknij przycisk Demux, następnie wpisz nazwę dla pliku dźwiękowego i kliknij przycisk OK. Program rozpocznie zapisywanie ścieżki dźwiękowej do oddzielnego pliku. Może to potrwać od kilku do kilkunastu minut. Gdy program zakończy zapisywanie, kliknij w oknie Available streams przycisk Disable. Spowoduje to odłączenie ścieżki audio od filmu, w którym nie jest już ona potrzebna do dalszej obróbki. Kliknij przycisk OK, żeby powrócić do głównego okna programu.

Krok 3 - zapisywanie filmu

Ujarzmianie DivX'a

Możesz wybrać dowolną czcionkę, rozmiar i kolor. Najlepiej wygląda biała o wielkości 22 punkty

Nadeszła pora na zapisanie pozbawionego dźwięku pliku filmowego. Jeśli wybrałeś wcześniej dwa pliki DivX, teraz zostaną zapisane jako jeden. Przejdź do menu File, kliknij polecenie Save As. W nowym oknie wpisz nazwę pliku, w polu Video Mode wybierz opcję Direct Stream Copy. Kliknij przycisk OK. Program rozpocznie zapisywanie filmu, co może potrwać kolejne kilkanaście minut. Zwróć uwagę, że objętość pliku wynikowego będzie mniejsza niż oryginał. To dlatego, że nie zawiera już ścieżki dźwiękowej.

Krok 4 - przygotowanie napisów

Ujarzmianie DivX'a

Z dostępnych formatów DVD wybierz ten odpowiadający nagrywanemu filmowi. Pamiętaj, że musi to być jeden z formatów PAL

Jeśli nie masz pliku z napisami, możesz pobrać je z Internetu, np. z serwisuhttp://www.napisy.info . Następnie sprawdź, czy napisy są zsynchronizowane z filmem. Jeśli nie, poprawek możesz dokonać w programach SubEdit Player (http://www.subedit.prv.pl ) czy Subtitle Workshop (zagadnienia synchronizacji napisów nie omawiamy szczegółowo, bo nie jest to główny temat tego artykułu). Wspomniane programy obsługują format SRT. Zapisz w tym formacie plik z napisami, nadając mu nazwę taką samą, jak ma plik filmowy. W programie SubEdit Player wykonaj w tym celu następujące czynności. Rozwiń Plik/Otwórz plik z napisami. Po otwarciu pliku przejdź do Plik/Eksport/SubRipp (SRT). W nowym oknie wpisz nazwę pliku i kliknij Zapisz. Pamiętaj, że oba pliki (zarówno filmowy, jak i ten z napisami) muszą znajdować się w tym samym katalogu.

Mając odpowiedni plik z napisami, zainstaluj bezpłatny program VobSub (http://www.divx-digest.com/software/vobsub.html ) i uruchom go, przechodząc do Start/VobSub/DirectVobSub Configure. Kliknij przycisk Arial i wybierz odpowiadającą ci wielkość i format czcionki. My proponujemy 20 lub 22 punkty. Kliknij przycisk OK.

Krok 5 - konwersja do MPEG-2

Ujarzmianie DivX'a

TMPGEnc Plus pokazuje szacowaną wielkość pliku MPEG-2, która zależy od współczynnika bitrate

Do konwersji pliku wideo na format MPEG-2 posłuży program TMPGEnc Plus 2.5 (http://www.pegasys-inc.com ), którego można używać bezpłatnie przez 14 dni. Po zainstalowaniu uruchom program i w pierwszym oknie wybierz format twojego filmu, w naszym przypadku jest to PAL (16:9) w gałęzi DVD. Nie zwracaj uwagi na opcje związane z dźwiękiem - przygotowany wcześniej plik filmowy został go pozbawiony. Kliknij przycisk Next i w kolejnym oknie w polu Video File kliknij przycisk Browse i wybierz plik filmowy zapisany wcześniej przez VirtualDubMod. Pomiń kolejne okno (dwa razy naciśnij przycisk). W oknie widocznym na ilustracji program wyświetla maksymalny współczynnik bitrate dobrany do objętości płyty DVD. Im wyższy współczynnik, tym wyższa jakość dźwięku. Zwróć uwagę, że program pokazuje objętość, jaką będzie miał plik MPEG-2. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość wolnego miejsca na dysku. W polu Makes file size wpisz wartość 99, żeby pozostawić na płycie miejsce na ścieżkę dźwiękową. Kliknij przycisk Expert, żeby zmienić zaawansowane ustawienia.

W nowym oknie w polu Rate control mode możesz pozostawić opcję Constant bitrate (CBR). Jeśli jednak zależy ci na lepszej jakości, zmień ją na 2-pass VBR(VBR). Pamiętaj, że wtedy konwersja na format MPEG-2 będzie trwać znacznie dłużej. Przejdź do zakładki Advanced i wybierz z menu Source aspect ratio opcję odpowiadającą twojemu filmowi. W naszym przypadku jest to 1:1 VGA. W menu Video arrange powinieneś wybrać opcję Full screen (keep aspect ratio). Kliknij przycisk OK, żeby powrócić do poprzedniego okna.

Kliknij Next i w następnym oknie naciśnij OK. Rozpocznie się zapisywanie pliku filmowego w formacie MPEG-2. Proces ten może potrwać nawet kilka godzin w zależności od długości filmu i wydajności komputera. Gdy program skończy zapisywanie pliku MPEG-2, będziesz mieć gotowy do nagrania materiał - plik filmowy M2V oraz zapisany wcześniej plik dźwiękowy AC3.