Ujarzmianie Jaguara


Jedno lub wiele okien

W wersjach 10.0 i 10.1 OS X okno Info pozostawało na ekranie, dopóki nie zaznaczyłeś następnej ikony. Zapobiegało to bałaganowi na biurku, ale z drugiej strony nie pozwalało dokładniej porównać statystyk teczek.

OS X 10.2 wraca do starych metod: wciśnięcie kombinacji klawiszy ¤-I za każdym razem otwiera nowe okno.

Ale można ciągle pracować tak jak dotąd, z jednym Info. Wystarczy po zaznaczeniu ikony wcisnąć ¤-Option-I lub wcisnąć klawisz opcji i wybrać Show Inspector z menu File.

Klasyczna kontrola

Niezależnie od tego, jak bardzo Steve Jobs stara się nas przekonać, że OS 9 jest martwy, dziewiątka nadal nam towarzyszy: albo restartujemy komputer z OS 9, albo używamy aplikacji w trybie Classic.

Na szczęście wszystko to staje się łatwiejsze w wersji 10.2.

Wybierz swoją teczkę systemową

W mrocznych czasach systemu OS X 10.1 i wcześniejszych wszyscy użytkownicy jednego Maca musieli używać tej samej kopii OS 9 jako podstawy trybu Classic. Było to bardzo niewygodne, jeśli każdy chciał używać innego zestawu fontów lub ustawień preferencji. Za każdym razem trzeba było je zmieniać. W 10.2 można otworzyć tablicę Classic w preferencjach systemowych i wybrać dowolną teczkę systemową dziewiątki. Nie jesteś skazany na jej dzielenie z szefem, dzieckiem albo narzeczoną.

Jednym klawiszem między systemami

Do tej pory Instrukcja, jak wystartować z innego systemu, przypominała wypełnianie formularza PIT-D: otwórz preferencje systemowe, zaznacz dysk startowy, kliknij na teczkę systemową OS 9, z którą chcesz wystartować, kliknij Restart i jeszcze raz OK. Chcesz wrócić do OS X - powtórz wszystko od początku.

Teraz pojawił się bardzo przydatny skrót klawiaturowy. Kiedy pracujesz w dziewiątce i chcesz na nowo uruchomić komputer pod OS-em X, zrestartuj go normalnie i przytrzymaj klawisz X. Po kilku błyskach ekranu przekonasz się, że twój Mac startuje z dziesiątką. (Uważaj, ta sztuczka działa tylko wtedy, gdy oba systemy są zainstalowane na tym samym dysku!)

Jedyną wadą tego triku jest to, że działa w jedną stronę. To oznacza, że nie możesz wcisnąć na przykład klawisza 9, żeby wystartować pod OS-em 9 - a przynajmniej nie w sytuacji, kiedy OS 9, OS X są na tym samym dysku. Jeśli jednak zainstalowałeś oba systemy na różnych dyskach lub partycjach, pomocna okaże się inna sztuczka.

Upewnij się, że OS 9 znajduje się na pierwszej partycji i pozostaw jako dysk startowy OS X. Kiedy będziesz chciał uruchomić dziewiątkę, wciśnij klawisz D zaraz po usłyszeniu dźwięku startowego. Klawisz D wymusza start z pierwszego dysku wewnętrznego lub pierwszej partycji zawierającej jakąkolwiek pracującą teczkę systemową. Jeśli jest nią teczka dziewiątki, uruchomisz właśnie ten system. Aby powrócić do dziesiątki, zrestartuj komputer bez żadnego dodatkowego klawisza.

Jest jeszcze jeden trik, który oszczędza czas przy zmianie systemów zainstalowanych na innych dyskach bądź partycjach (może on jednak nie działać na starszych Macach, nawet jeśli są kompatybilne z OS-em X). Wciśnij klawisz Option przy starcie. Zobaczysz wtedy ikony każdego dysku lub partycji. Kliknij na tę, która zawiera system, jaki chcesz uruchomić, i naciśnij strzałkę prowadzącą dalej.

iChat nie musi być cały czas otwarty, jeśli chcesz ciągle dostawać wiadomości albo tylko wiedzieć, kto ze znajomych jest w sieci. Otwórz preferencje tego programu i wyłącz opcję When I Quit iChat, Set My Status To Offline. Dzięki temu pasek menu iChat pozostanie aktywny, nawet kiedy zamkniesz program. Tym samym będziesz stale połączony z siecią.