Ujarzmianie Jaguara


Spójrz na to z innej strony

Nie przypuszczałeś, że niektóre na pozór kosmetyczne zmiany są w stanie poprawić efektywność pracy.

Twój znak Apple proponuje coraz wyższe rozdzielczości obrazu, co jednocześnie powoduje, że czcionki stają się coraz mniejsze. Czytanie staje się trudniejsze i zabiera coraz więcej czasu. Dlatego docenisz pewnie nową funkcję, niedostępną dotąd ani na Macu, ani w Windows: możliwość zdefiniowania wielkości fontów w nazwach obiektów dla każdego okna. Otwórz najpierw okno, w którym chciałbyś powiększyć (albo zmniejszyć) fonty. Następnie wybierz View: Choose View Option (lub naciśnij ¤-J).

U góry okna zaznacz, czy zmiana ma dotyczyć tylko otwartego okna, czy wszystkich i z rozwijanego menu wielkości czcionki wybierz odpowiednią dla siebie wartość. Wielkość czcionek warto zróżnicować dla różnych okien. W oknach przeładowanych obiektami, które ogląda się w postaci listy, wygodniejszy może okazać się mniejszy stopień, zwłaszcza jeśli uda nam się dzięki temu zmieścić pełną zawartość w obrębie ekranu, bez konieczności przewijania okna. W oknach, gdzie można swobodnie dysponować miejscem, wygodniejsze mogą okazać się większe fonty.

Ikony na życzenie

OS X 10.2 oferuje więcej sposobów poprawy wyglądu biurka. Nazwy plików mogą pojawiać się obok ikonek, a nie pod nimi. W efekcie uzyskasz wielokolumnowy układ okna, typowy dla listy z wszystkimi zaletami trybu dużych ikon, bez konieczności żmudnego poszukiwania plików i przewijania zawartości. Co więcej, obok nazwy folderu możesz uzyskać, zobaczyć informację, ile zawiera obiektów. Z kolei w przypadku większości plików graficznych nazwie może towarzyszyć wiadomość o wielkości obrazka w pikselach, pliki audio i wideo mogą być opisane długością trwania. Te dodatkowe informacje często pomogą ci znaleźć potrzebny plik bez konieczności jego otwierania.


#Lista ikon# Nowa funkcja View Options (po lewej) pozwala dodać obok nazwy obiektu linijkę opisu w niebieskim kolorze, zawierającą informacje o długości pliku audio lub wideo, liczbie obiektów w danym folderze albo wielkości obrazka dowolnego formatu poza JPEG (według Apple’a przez pluskwę w JPEG).

Aby skorzystać z tych opcji, otwórz okno w trybie przeglądu ikon. Wybierz View: Show View Options. W Label Position zaznacz Right, aby nazwy były wyświetlane obok ikon. Następnie uaktywnij opcję Show Iteem Info. Obok każdej ikony pojawi się teraz dodatkowy niebieski opis.

W nim znajdziesz informacje o liczbie obiektów w teczce albo istotne dane dotyczące większości plików z grafiką, audio lub wideo. Ta metoda działa tylko z niektórymi formatami plików, nie sprawdza się w przypadku plików JPEG i Real Audio. Za to można z niej korzystać także w sieci, nawet kiedy przyglądasz się plikom na komputerach z systemem Windows.