Ujarzmianie Jaguara


Pożytki Apple Mail

Ujarzmianie Jaguara

<b>Spaminator</b> W pierwszych tygodniach używania Maila naucz go odróżniać ważne wiadomości od spamu, oznaczając listy jako Junk lub Not Junk. Kiedy zacznie je dokładnie odróżniać, przełącz program w tryb Automatic. Wtedy wiadomości zaznaczone na brązowo w ogóle nie pokażą się w twojej skrzynce odbiorczej.

Coraz więcej ludzi poświęca dużą część dnia na wysyłanie i odbieranie listów elektronicznych. Dlatego wszelkie udoskonalenia programu pocztowego mogą zaoszczędzić nam sporo cennego czasu.

Wiele poprawek dokonanych w systemowym programie pocztowym OS X - Mailu to drobiazgi: na przykład kliknięcie w dowolnym miejscu otwiera rozwijalne menu z użytecznymi komendami, niewielki pomarańczowy znaczek przy nazwisku powiadamia, gdy ktoś z kim rozmawiasz za pośrednictwem iChat pojawi się w sieci, Mail zapamiętuje rozmieszczenie otwartych okien.

Odfiltrowywanie śmieci

Jednak zmianą, która budzi największe zainteresowanie, jest nowy filtr Junk Mail. Efekt jego działania zauważysz prawdopodobnie już w czasie pierwszego uruchomienia Maila: niektóre tytuły wiadomości będą zaznaczone kolorem.

Mail podejrzewa, że zawierają spam.

Do ciebie należy sprawdzenie wysiłków programu. Jeśli Mail nie wykryje, że jakiś list jest spamem, zaznacz tę wiadomość i kliknij na guzik Junk u góry zawierającego ją okna lub na ikonkę Junk w pasku narzędziowym. Jeśli Mail omyłkowo oznaczy jako spam ważną wiadomość, napraw jego błąd, przyciskając guzik Not Junk. Z czasem Mail powinien coraz sprawniej wykrywać spam.

Kiedy Mail pracuje w trybie Training, musisz samemu wyrzucać spam do kosza. Kiedy Mail osiągnie w filtrowaniu doskonałość, wybierz Mail: Junk Mail: Automatic. Od tej chwili Mail będzie kierował niepożądane listy do oddzielnej skrzynki o nazwie Junk, w której możesz łatwo przejrzeć wszystkie listy i wyrzucić je wszystkie naraz. (Przekierowanie spamu bezpośrednio do kosza nie wydaje się dobrym pomysłem.

O ewentualnej pomyłce programu i wykasowaniu ważnego listu mógłbyś w ogóle się nie dowiedzieć).

Możesz sam określać zasady filtrowania, zmuszając tym samym program do mniej lub bardziej restrykcyjnego działania.

Możesz na przykład kliknąć na znaczek plus obok zasad filtracji i wybrać jedno konto z rozwijanego menu; wtedy filtr zostanie założony tylko na tę skrzynkę.

Koniec polowania na fonty

Wyobraź sobie, że dostałeś zlecenie z Towarzystwa Miłośników Kotów na przygotowanie projektu naklejki z błyskotliwym hasłem. Tuż przed terminem wreszcie je masz: "I 'SYMBOL' Mruczuś". Jedyne co może ci jeszcze przeszkodzić to ten przeklęty 'SYMBOL'. Skąd go wziąć?

Do niedawna jedynym rozwiązaniem było zaprząc do pracy program o nazwie Key Caps (dostępny z Aplications: Utilities folder). Teraz nie potrzebujesz go już tak bardzo, masz do dyspozycji paletę Character. Aby ją wywołać, otwórz preferencje systemowe, kliknij ikonkę International, a następnie Input Menu i wybierz Character Palette z listy dostępnych rozwiązań. W ten sposób w menu pojawi się nowa ikonka.

Kiedy następnym razem przy pisaniu będziesz potrzebował jakiegoś niecodziennego symbolu, wybierz z tego menu polecenie Show Character Palette. Pojawi się wtedy okno, w którym zobaczysz wszystkie symbole z wszystkich zainstalowanych fontów jednocześnie. Aby znaleźć coś szczególnego, przyciśnij zakładkę By Category i wybierz odpowiednią grupę: strzałki, gwiazdki, znaki matematyczne itp. Kliknij dwa razy na wybranym znaczku, aby pojawił się w twoim tekście. Jeśli chcesz sprawdzić, z jakiego fontu pochodzi, wciśnij czarny trójkąt skierowany w dół, co wyświetli szczegółowe informacje. Ale paleta jest zawsze pod ręką, więc szkoda zawracać sobie tym głowę.

Ujarzmianie Jaguara
Ujarzmianie Jaguara

#Symbolizm# Nowa paleta OS X Character jest dostępna - po uaktywnieniu menu Input (u góry) - w każdym programie. Daje dostęp do wszystkich znaków we wszystkich fontach zawierających symbole, uporządkowanych według kategorii. Paleta widzi też fonty ze zwykłymi literami.

Na koniec

Po zainstalowaniu Jaguara może ci się wydawać, że to wielka i onieśmielająca bestia. Szybko jednak odkryjesz, że ta wersja Mac OS-a jest pełna nowych funkcji, z których tutaj omówiliśmy tylko część. Odrobina wiedzy i doświadczenia sprawi, że szybko zapędzisz Jaguara do roboty.