Ujarzmianie Jaguara

Czujesz się zagubiony w gąszczu nowych komend ostatniego uaktualnienia Mac OS-a? Nasze wskazówki pozwolą ci odzyskać pewność siebie i pracować efektywniej.


Czujesz się zagubiony w gąszczu nowych komend ostatniego uaktualnienia Mac OS-a? Nasze wskazówki pozwolą ci odzyskać pewność siebie i pracować efektywniej.

Jaguar to wielki kot: szybki i silny, po prostu piękny, gdy się go obserwuje. Ale jeśli nie będziesz ostrożny, powali cię w mgnieniu oka. Tak jak applowski Jaguar - Mac OS X 10.2. Najnowsza wersja systemu - jak to skrupulatnie wyliczył producent - została rozbudowana o ponad 150 nowych funkcji. Część z nich to zaledwie poprawki wizualne: ciekawszy obrotowy kursor podczas oczekiwania, nowy moduł wygaszacza ekranu czy możliwość automatycznej zmiany zdjęć na biurku w regularnych odstępach czasu. Ale przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie wyda 129 dolarów (nie wspominając o cenie komputera) po to, by przez cały dzień gapić się na ekran biurka. Na szczęście wśród nowych funkcji można znaleźć i takie, które o niebo poprawiają wydajność pracy. Oto nasz poradnik, jak zaprząc tę bestię do pracy.

Szukaj szybciej

Ujarzmianie Jaguara

Szybkie skróty

Ile czasu marnujesz błądząc po wszystkich możliwych folderach w poszukiwaniu akurat potrzebnych plików? Całkowita zmiana systemu przeszukiwania zasobów, jaką zaproponował Apple, może znacznie zwiększyć wydajność.

W poszukiwaniach mają nam pomóc dwa odrębne narzędzia, przy czym Sherlock nie jest żadnym z nich (teraz służy wyłącznie do przeszukiwania sieci).

Pasek Search

Korzystanie z paska Search jest szczególnie wygodne: jest zawsze gotowy do pracy i zawsze pod ręką, bo można go znaleźć u góry każdego okna w Finderze.

Tak oto po 18 latach Finder (czyli wyszukiwacz albo szperacz, jak proponowano w jednej z pierwszych nieoficjalnych polonizacji systemu, kiedy jeszcze nikt nie wiedział, że Apple nie zezwala na zmianę jego nazwy) wreszcie zapracował na swoje miano.

Jeśli nie widzisz tego małego zaokrąglonego okienka, upewnij się, że pasek narzędziowy Findera jest widoczny (naciśnij ¤-B) i odpowiednio szeroki. Sprawdź też, czy pasek nie jest wyświetlany w trybie tekstowym (kliknij dwa razy na Show pop-up menu w menu View: Customize Toolbar).

Aby skorzystać z narzędzia Search, otwórz okno, w którym chcesz prowadzić poszukiwania; przeczesywane będzie wówczas otwarte okno i wszystkie znajdujące się w nim teczki. Kliknij na pasek Search i wpisz kilka liter nazwy pliku lub folderu, który chcesz odnaleźć, a następnie wciśnij Enter.

Z listą wyników poszukiwań można robić niemal to samo, co z listą plików w zwykłym oknie Findera w trybie widoku listy. Można na przykład zaznaczyć wiele obiektów naraz: wszystkie wybierając Edit: Select All (¤-A), pojedyncze, klikając na ich nazwach z wciśniętym klawiszem z, grupować podobne. Możesz nawet zmienić nazwę pliku lub folderu bezpośrednio w tym oknie; wystarczy kliknąć na nazwę, poczekać na pojawienie się okienka zmiany i wpisać nową. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się odnaleziony obiekt, możesz przejść do niego, zaznaczając go i wciskając ¤-R.

Listą wyników możesz manipulować też tak, jak w starym Sherlocku: otworzyć przez dwukrotne kliknięcie, przenieść, wyciągając z okna, skopiować przez przeniesienie z wciśniętym klawiszem Option, stworzyć alias, przeciągając z wciśniętymi klawiszemi ¤-Option i tak dalej. Jeśli chcesz powtórzyć wyszukiwanie używając innej nazwy, naciśnij guzik Back w pasku narzędziowym lub naciśnij ¤-[ (lewy nawias kwadratowy) - powrócisz wtedy do okna, w którym zaczynałeś poszukiwania.

Jeśli skróty klawiaturowe są tym, co szczególnie ci się przydaje, powinieneś zainteresować się programem QuicKeys X 1.5.3 firmy CE Software (http://www.cesoft.com). Kosztuje 80 dolarów, ale pozwala zastąpić skrótami o wiele więcej poleceń.