Ujednolicone płyty

Panasonic zaprezentował podczas targów CES pierwsze produkty obsługujące stworzony we współpracy z Microsoftem standard HighMAT. Technologia ta ma ujednolicić metody zapisu i odczyt danych z płyt CD i DVD przeznaczonych dla komputerów i elektroniki użytkowej.

Zademonstrowane przez japoński koncern urządzenia to zestawy kina domowego oraz odtwarzacze DVD. Mają one trafić do sprzedaży w najbliższej przyszłości (dokładny termin nie został na razie podany).

High-Performance Media Access Technology (czyli w skrócie HighMAT) usprawni np. wyświetlanie w stacjonarnych odtwarzaczach DVD zdjęć zapisanych na płytach CD z wykorzystaniem komputerowych nagrywarek. Kompatybilne z HighMAT płyty będą mogły zawierać graficzne menu, znacznie ułatwiające dotarcie do poszczególnych zdjęć lub folderów.

Wykorzystanie HighMAT ma również przyspieszyć proces rozpoznawania zawartości płyt, co powinno znacznie skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie odczytu danych przez komputerowe napędy CD/DVD.

Podczas Consumer Electronic Show twórcy HighMAT, czyli Panasonic i Microsoft, ogłosili, że do prac nad popularyzacją nowej technologii włączy się 11 kolejnych firm. Znajdą się wśród nich m.in.: Apex Digital, JVC, Pinnacle Systems i Sonic Solutions.

Możliwość tworzenia płyt w standardzie HighMAT mają już użytkownicy najnowszej, dziewiątej edycji Windows Media. Także Windows Movie Maker 2 pozwala na zapisywanie krążków CD w trybie zgodności z HighMAT.