Układ Nvidia Tegra K1 64-bit tylko dla najmocniejszych smartfonów i tabletów

CEO firmy zapowiedział, że Nvidia nie ma zamiaru produkować tanich układów Tegra o małej mocy obliczeniowej przeznaczonej dla smartfonów i tabletów ze średniej i niskiej półki cenowej. Procesory z linii Tegra od Nvidii będą przeznaczone wyłącznie dla najlepszych urządzeń na rynku i to nie tylko mobilnego.

W 2012 roku lwia część tabletów i smartfonów z górnej półki pracowała pod kontrolą wydajnego i energooszczędnego układu Tegra 3. Niestety, w zeszłym roku ich producent, czyli znana głównie z produkcji układów graficznych dla komputerów stacjonarnych firma Nvidia, była na rynku mobilnym nieobecna.

Firmy tworzące najpopularniejsze i najlepsze telefony i tablety dostępne w sprzedaży decydowały się na stosowanie układów SoC o nazwie Qualcomm Snapdragon 600 lub Snapdragon 800. Rozwiązania Qualcomma, MediaTeka i innych pomniejszych marek trafiają też do urządzeń z niskiej i średniej półki cenowej.

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 18.10.2021]
  • RTV Euro AGD: Hardware w niższych cenach
  • MacBook Pro z procesorem Apple M1 rozebrany - jak wygląda chip ARM?
Układ Nvidia Tegra K1 64-bit tylko dla najmocniejszych smartfonów i tabletów

Nvidia jest świadoma tego, że nieco przespała cał 2013 roku i teraz chce wyjść z ofensywą. Okazuje się jednak, że firma nie ma w planach szturmowania segmentu średniego i niskiej półki, które chce zostawić konkurentom. Nowe układy Nvidia Tegra 4i, a zwłaszcza rewolucyjna Tegra K1 mają być przeznaczone wyłącznie dla urządzeń potrzebujących największej wydajności. Będą to przy tym, jak można się spodziewać, sprzęty bardzo kosztowne.

Nvidia zamiast tworzyć tańsze i słabsze procesory chce skupić się na segmencie tabletów i smartfonów z najwyższej półki oraz wejść na inne rynki, na których do tej pory była nieobecna. W planach jest umieszczenie 64-bitowych procesorów Tegra K1 chociażby w konsolach do gier oraz samochodach.