Układy AMD Llano jadą do producentów sprzętu. Nareszcie!

Firma AMD poinformowała oficjalnie o rozpoczęciu dostaw nowych układów Accelerated Processing Unit (APU) o kodowej nazwie Llano.

Nowe układy Accelerated Processor Units (APU) o kodowej nazwie Llano oparte są na architekturze Fusion co oznacza, że cechują się hybrydową konstrukcją łączącą w sobie CPU oraz układ graficzny. Wytwarzane są w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym przez zakłady produkcyjne firmy Global Foundries, natomiast ich przeznaczenie to rynek notebooków i komputerów stacjonarnych klasy mainstream oraz komputerów typu all-in-one.

Nowe jednostki APU zawierają dwa lub cztery rdzenie x86 (oparte na "poprawionej" architekturze znanej z procesorów Phenom II), zintegrowany kontroler pamięci dual-channel DDR3 oraz obsługujący biblioteki DirectX 11 GPU (w zależności od wersji oferuje on 400, 320 lub 160 procesorów strumieniowych). Ich możliwości powinny pozytywnie wpłynąć nie tylko na wydajności komputerów ale również na zmniejszenie zużywanej przez nie energii elektrycznej.

Dostawy układów do producentów sprzętu już się rozpoczęły. Pierwsze urządzenia z nich korzystające trafią więc na rynek prawdopodobnie pod koniec tego kwartału. Wówczas też powinna się pojawić możliwość zakupu samodzielnych APU Llano.