Układy AMD nowej generacji Kaveri będą dostępne już w przyszłym roku

Najnowsza generacja chipów produkcji AMD o nazwie Kaveri trafi na rynek w przyszłym roku. Premiera wersji dedykowanej komputerom stacjonarnym nastąpi już 14 stycznia, a układy dla laptopów, serwerów i systemów wbudowanych dołączą do oferty później.

Kaveri to nowy rodzaj chipu AMD, który zostanie wykonany w nieco innej technologii niż dotychczas. Ma być pierwszym układem opartym o HSA, czyli architekturę heterogeniczną wykorzystującym technologię hUMA. Pozwala ona na dzielenie pamięci między układ CPU i GPU w ramach tzw. APU. Ma to przyspieszyć wykonywanie obliczeń.

W prezentowanym przez AMD układzie znalazły się dwa rdzenie CPU (typu “Steamroller”) oraz 8 rdzeni graficznych (z serii “Radeon”). Jak na razie o nowej architekturze nie wiadomo zbyt wiele, ale AMD już teraz chwali się liczbami. Jedną z nich jest wydajność, która wedle zapewnień firmy utrzymuje się na poziomie 856 gigaflopów, z czego aż 80% mocy obliczeniowej zapewnia układ graficzny.

AMD

AMD

AMD stara się gonić kontrolującego 80 procent rynku Intela na polu procesorów, ale jak na razie jest nadal nieco z tyłu. Kaveri ma być pierwszym chipem wykonanym w technologii 28-nanometrów, gdy Intel zdążył już wydać procesory 22-nm. Co więcej, już w przyszłym roku na rynek mają trafić procesory Intel Broadwell wykonane w technologii 14-nm.

Z pewnością problemem dla AMD Kaveri będzie fakt, że nowy układ będzie wymagać nowego typu płyty głównej, podczas gdy użytkownicy Intela będą mogli przejść na kolejną generację bez wymiany tego podzespołu.