Układy AMD nowej generacji Kaveri będą dostępne już w przyszłym roku

Najnowsza generacja chipów produkcji AMD o nazwie Kaveri trafi na rynek w przyszłym roku. Premiera wersji dedykowanej komputerom stacjonarnym nastąpi już 14 stycznia, a układy dla laptopów, serwerów i systemów wbudowanych dołączą do oferty później.

Kaveri to nowy rodzaj chipu AMD, który zostanie wykonany w nieco innej technologii niż dotychczas. Ma być pierwszym układem opartym o HSA, czyli architekturę heterogeniczną wykorzystującym technologię hUMA. Pozwala ona na dzielenie pamięci między układ CPU i GPU w ramach tzw. APU. Ma to przyspieszyć wykonywanie obliczeń.

W prezentowanym przez AMD układzie znalazły się dwa rdzenie CPU (typu “Steamroller”) oraz 8 rdzeni graficznych (z serii “Radeon”). Jak na razie o nowej architekturze nie wiadomo zbyt wiele, ale AMD już teraz chwali się liczbami. Jedną z nich jest wydajność, która wedle zapewnień firmy utrzymuje się na poziomie 856 gigaflopów, z czego aż 80% mocy obliczeniowej zapewnia układ graficzny.

AMD

AMD

AMD stara się gonić kontrolującego 80 procent rynku Intela na polu procesorów, ale jak na razie jest nadal nieco z tyłu. Kaveri ma być pierwszym chipem wykonanym w technologii 28-nanometrów, gdy Intel zdążył już wydać procesory 22-nm. Co więcej, już w przyszłym roku na rynek mają trafić procesory Intel Broadwell wykonane w technologii 14-nm.

Z pewnością problemem dla AMD Kaveri będzie fakt, że nowy układ będzie wymagać nowego typu płyty głównej, podczas gdy użytkownicy Intela będą mogli przejść na kolejną generację bez wymiany tego podzespołu.


Zobacz również