Układy Cell do zastosowań mobilnych

Procesory multimedialne Cell mogą wkrótce trafić o urządzeń mobilnych. Na 2007 r. Toshiba zapowiada modele wykonane w technologii 65-nanometrowej, a więc z pewnością generujące mniej ciepła, niż układy 90-nanometrowe montowane w pierwszych konsolach Sony PlayStation 3 i serwerach IBM BladeCenter.

Układy Cell do zastosowań mobilnych

Procesory Cell dla notebooków w 2008 r. i dla telefonów komórkowych w 2010 r. - to całkiem mozliwe, jak nieoficjalnie przyznają przedstawiciele Toshiby

Układy te będą zapewne oferować także większą wydajność, ponieważ dodatkowa przestrzeń prawie na pewno zostanie wykorzystana na większą ilość pamięci podręcznej. W dalszej perspektywie, prawdopodobnie w 2008 r., według nieoficjalnych informacji, pojawią się procesory "klasy średniej". Może to oznaczać zastosowania mniej wymagające, niż konsole, np. nowej generacji odbiorniki telewizyjne i monitory, jak również laptopy. Do 2010 r. powstaną wersje mobilne, co jest zresztą bardzo prawdopodobne ze względu na naturalny rozwój technik produkcji półprzewodników. Twórcy architektury Cell: IBM, Sony i Toshiba przekonują, że pracują nad wspólną warstwą niskopoziomowego oprogramowania, które będzie stanowić uniwersalną platformę dla aplikacji, by mogły one działać na układach Cell produkowanych przez każdą z trzech firm.