Układy Intel Gen 11 są znacznie wydajniejsze od poprzedników

Po wielu latach Intel przyłożył się do nowych kart graficznych znajdujących się w procesorach Intel dziesiątej generacji.

Wygląda na to, że po wielu latach Intel wziął się nie tylko za procesory, ale także za zintegrowane układy graficzne. Dotychczas Intel był niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o mobilne układy, których wydajność znacznie przerastała konkurencyjne chipy AMD, ale spory problem pojawiał się w przypadku wydajności zintegrowanych układów graficznych. Dotychczas Intel stosował kartę graficzną UHD 620 w większości popularnych procesorów siódmej i ósmej generacji. Wydajniejsze układy, które stosowane są między innymi w najnowszych MacBook'ach Pro posiadają mocniejsze karty graficzne z rodziny Iris, które posiadają niewielką ilość wbudowanej pamięci, ale nadal daleko im do dedykowanych układów od Nvidia. Z drugiej strony AMD, które w tym roku zadziwia nas coraz bardzie zawsze miał problem z budową wydajnych procesorów mobilnych, ale oferowało znacznie wydajniejsze zintegrowane układy graficzne.

Układy Intel Gen 11 są znacznie wydajniejsze od poprzedników

Źródło: intel

W pewnym momencie Intel wprowadził nawet na rynek procesory z literką G na końcu, które były chipami ósmej generacji ze zintegrowanymi kartami graficznymi AMD Vega, które oferują znacznie większą wydajność od układu Intel UHD 620.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake (12. generacja) - specyfikacja, ceny, testy [Aktualizacja 29.07.2021]

Wygląda na to, że wraz z pojawianiem się procesorów dziesiątej generacji sytuacja ta ulegnie zmianie. Nowe układy nie są znacznie wydajniejsze od chipów ósmej generacji, ale posiadają o wiele szybsze karty graficzne. Pierwsze testy redaktorów amerykańskiego PCWorld pokazują, że wzrosty są dosyć spektakularne.

Układy Intel Gen 11 są znacznie wydajniejsze od poprzedników

Źródło: intel

Układy graficzne Intel Gen 11 testowano na laptopach dostarczonych przez producenta. Są to specjalnie zbudowane konstrukcje Intel SDS, które mają posłużyć producentom do testów kompatybilności oprogramowania. Również na tych komputerach testowano wydajność nowych procesorów dziesiątej generacji.

Aby zobaczyć, jaki postęp w kwestii wzrostu wydajności zintegrowanych kart graficznych nastąpił na przestrzeni ostatnich kilku lat porównujemy układy kilku generacji. Zaczynamy od rodziny Haswell, która została wprowadzona w 2013 roku i odświeżona w 2014 roku. Procesory Intel czwartej generacji były na rynku przez bardzo długi okres czasu i stosowano je w wielu konstrukcjach. Do porównania wybieramy najpopularniejszy układ Intel HD 4400, który dostępny był w procesorach takich, jak Intel Core i3-4010U i i5-4200U. W przypadku piątej generacji Broadwell wybieramy układ HD 5500. Do porównania dodajemy również dosyć rzadko wykorzystywany układ Iris 540 występujący w rodzinie procesorów szóstej generacji - Skylake.

Wszystkie porównywane przez nas procesory to wersje niskonapięciowe z literką U na końcu. Do porównania nie dodaliśmy układów Intel Core M i procesorów z rodziny Cherry Trail.

Osiągnięte rezultaty nie będą takie same w przypadku każdego komputera, ponieważ wydajność graficzna zależy również od sterowników, oprogramowania układowego BIOS/UEFI, systemu operacyjnego oraz wydajności układu chłodzenia. Pomimo wielu czynników widać, jak bardzo wydajność nowych kart graficznych Intel Gen 11 odbiega od poprzedników.

Na poniższym wykresie umieściliśmy karty graficzne z lat 2013-2019. Jak widać od 2013 do 2018 roku Intel skupiał się na poprawie wydajności procesorów. Karty graficzne posiadają bardzo podobną wydajność. Jeżeli z wykresu wyjęto by układ Iris, który jest wydajniejszy widać, że wzrosty są marginalne i praktycznie niezauważalne w codziennym użytkowaniu.

Układy Intel Gen 11 są znacznie wydajniejsze od poprzedników

Źródło: pcworld.com

Poważne zmiany zachodzą dopiero w układach dziesiątej generacji, w których znacząco usprawniono wydajność układu graficznego.

Test 3DMark Sky Driver jest benchmarkiem DirectX 11 zaprojektowanym dla komputerów PC i laptopów do gier średniej klasy. 3DMark radzi, aby wykorzystywać ten test kiedy wynik jest niższy niż 12 tysięcy punktów. Benchmark działa w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i wykorzystuje około 1 GB pamięci graficznej. Podczas testowania wydajności układu graficznego test 3DMark Sky Driver wykorzystuje dwa scenariusze.

Ponieważ skupiamy się tylko na wydajności graficznej nasze wykresy pokazują tylko i wyłącznie wynik grafiki testu 3DMark Sky Driver.

Przeprowadzone test pokazują, jak duży skok wydajności wykonała firma Intel. Po latach amerykański gigant wreszcie nie będzie musiał wstydzić się swoich zintegrowanych układów graficznych. Wzrosty są naprawdę imponujące i będą odczuwalne przez użytkowników.

Układy Intel Gen 11 są znacznie wydajniejsze od poprzedników

Źródło: pcworld.com