Układy graficzne AMD Polaris pojawią się w 2016 roku

AMD pracuje nie nad jedną, a nad dwoma architekturami układów graficznych. Już niedługo na rynku mają pojawić się Polaris 10 i Polaris 11, które trafią do cienkich laptopów i komputerów stacjonarnych. Firma chce walczyć z Intelem w świecie notebooków do pracy biurowej i z Nvidią na rynku podzespołów skierowanych dla wymagających użytkowników.

Układy graficzne z rodziny Polaris zbudowane w oparciu o 14 nm architekturą FinFET mają cechować się bardzo dobrą wydajnością energetyczną. Polaris 10 ma zapewnić długi czas pracy na zasilaniu z akumulatora w urządzeniach przenośnych. Polaris 11 z kolei ma cechować się ponadprzeciętną wydajnością.

Karty korzystające z Graphics Core Next czwartej generacji mają zapewnić duży wzrost wydajności. Pomoże w tym zastosowanie pamięci operacyjnej nowej generacji. W zależności od rynku, na którym sprzedawana będzie karta, będą montowane moduły pamięci starszego typu, czyli GDDR5 lub nowe gości HBM (High Brandwitch Memory).

AMD porównuje swoje nowe karty graficzne z układem Nvidii GeForcce 950. Podczas uruchamiania gry Star Wars Battlefront w 60 klatkach na sekundę układ AMD Polaris z pamięcią GDDR5 pobierał mniej prądu niż karta graficzna konkurencji.

Karta AMD Polaris pojawi się w tym roku

Karta AMD Polaris pojawi się w tym roku

Firma AMD wiąże z kartami Polaris duże nadzieje i pod koniec 2015 roku przygotowała dla klientów nowe oprogramowanie do układów Radeon. Jak na razie jednak to Nvidia ma 81,1 proc. udziałów rynkowych.

W planach AMD jest również zagospodarowanie segmentu wirtualnej rzeczywistości. Przedstawiciele przedsiębiorstwa mają nadzieję, że w przyszłości uda się osiągnąć fotorealistyczną grafikę w grach VR, ale jak na razie do tego jeszcze daleka droga.

źródło: arstechnica.com