Ukradli 1,4 GB danych w 3 tygodnie

Firma Finjan zajmująca się tematyką bezpieczeństwa komputerowego odkryła w Malezji serwer wykorzystywany przez przestępców. Na jego dyskach znaleziono 1,4 GB poufnych danych należących do przedsiębiorstw i osób prywatnych.

Jak utrzymują przedstawiciele firmy, taką ilość informacji cyberprzestępcy zgromadzili w ciągu zaledwie trzech tygodni. Powiadomiono już amerykańskie Federalne Biuro Śledcze, policję w kilku krajach i 40 instytucji finansowych na świecie.

Na dyskach serwera znaleziono 5388 plików z danymi, w tym 1037 pochodzących z Turcji, 621 z Niemiec, 571 ze Stanów Zjednoczonych, 322 z Francji, 308 z Indii i 232 z Wielkiej Brytanii. Były to dokumenty dotyczące personelu firm, informacje o ubezpieczeniach, numery polis, kartoteki medyczne czy nawet dokumenty sądowe.

Serwer nie był w żaden sposób zabezpieczony. Badacze z Finjan utrzymują, że każdy mógł uzyskać dostęp do zdobytych podstępem danych - a sami cyberprzestępcy okazali się prawdopodobnie specami od uruchamiania skryptów (czyli script kiddies), natomiast nie mieli pojęcia o sprawach informatyki czy bezpieczeństwa.

Warto zajrzeć: "Criminal data trove discovered on server" (w języku angielskim)