Ukrainiec zatrzymany za "phishing"

W dniu wczorajszym policjanci z Warszawy zatrzymali 20-letniego obywatela Ukrainy, którego podejrzewa się o udział w szajce zajmującej się okradaniem przez Internet kont bankowych.

Oleksander Z. dał znać o sobie już w czerwcu tego roku, gdy do jednostki Policji na Śródmieściu zaczęły napływać informacje z banków o mężczyźnie zakładającym konta bankowe na podstawie ukraińskiego paszportu. Przelewane na nie były pieniądze pochodzące z włamań na rachunki internetowe klientów różnych banków w Polsce - ich sprawcy wyłudzali od właścicieli kont potrzebne informacje następnie ich okradając.

Policja podkreśla, iż wirtualni złodzieje najczęściej zarażają nasz komputer wirusem, który blokuje dostęp do oryginalnej strony banku i przekierowuje na fałszywą stronę - dzięki temu mają oni możliwość uzyskania niezbędnych danych potrzebnych do obsługi konta.

Funkcjonariusze zwracają również uwagę na drugi sposób okradania kont - skanowanie kart płatniczych używanych w bankomatach.

Na stronie Komendy Głównej Policji możemy znaleźć następujące ostrzeżenie:

Pamiętajmy!

Przed wypłatą pieniędzy z bankomatu należy dokładnie obejrzeć urządzenie, czy nic nie wzbudza naszych podejrzeń, czy nie ma zamontowanych dodatkowych urządzeń, których zwykle nie widzimy w bankomatach. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy zaniechać wypłaty i jak najszybciej powiadomić Policję.


Zobacz również