Ukryta wiadomość w logo jednostki do walki z cyberterroryzmem

W emblemacie U.S. Cyber Command, czyli amerykańskiej jednostki do walki z cyberterroryzmem znajduje się tajemniczy 32-znakowy ciąg liter i cyfr. Nie jest on jednak tak trudny do rozszyfrowania...

Dowództwo Cybernetyczne Stanów Zjednoczonych (U.S. Cyber Command) to podlegająca amerykańskiemu Dowództwu Strategicznemu struktura odpowiedzialna za "konsolidację i wzmocnienie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego w amerykańskich instytucjach wojskowych, rządowych i cywilnych" (por. raport BBN pt. "Terroryzm cybernetyczny").

W logo USCYBERCOM widoczny jest ciąg 32 znaków: 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a, umieszczony na wewnętrznym, złotym pierścieniu.

Redaktorzy serwisu Wired zaproponowali nawet swoim czytelnikom konkurs w jego odszyfrowanie. Większość internautów w komentarzach próbowała zgadywać: najciekawsze propozycje, które wyłapaliśmy to m.in. “In God We Trust, All Others We Monitor" ("wierzymy w Boga, obserwujemy wszystkich innych") i “Fear = Funding" ("strach = finansowanie").

Wśród komentujących znalazł się jednak ktoś - konkretnie, użytkownik jemelehill - kto podał oryginalną treść komunikatu. Sztuka rozszyfrowania komunikatu udała się również pracownikowi firmy antywirusowej Panda Security Seanowi-Paulowi Correllowi.

Misja i cele U.S. Cyber Command

"USCYBERCOM plans, coordinates, integrates, synchronizes, and conducts activities to: direct the operations and defense of specified Department of Defense information networks and; prepare to, and when directed, conduct full-spectrum military cyberspace operations in order to enable actions in all domains, ensure US/Allied freedom of action in cyberspace and deny the same to our adversaries."

czyli:

"USCYBERCOM planuje, koordynuje, integruje, synchronizuje i prowadzi działania mające na celu kierowanie operacjami i obroną określonych sieci informatycznych Departamentu Obrony oraz przygotowanie i przeprowadzanie w pełnym zakresie operacji wojskowych w cyberprzestrzeni w celu umożliwienia działań we wszystkich dziedzinach, zapewnienia Stanom Zjednoczonym/Sojusznikom wolności działania w cybeprzestrzeni i przeszkodzenie w tejże naszym przeciwnikom".

Tekst nie różni się od treści dokumentu U.S. Cyber Command Fact Sheet, dostępnego na stronach Departamentu Obrony USA.

32-znakowy ciąg w logo USCYBERCOM to nic innego jak przykład zastosowania algorytmu haszującego MD5, za pomocą którego można dowolny komunikat przedstawić w formie 128-bitowego skrótu.

Warto zaznaczyć, że ciąg 9ec4c12949a4f31474f299058ce2b22a to skrót komunikatu, w którym z fragmentu "...synchronizes, and conducts..." usunięto przecinek przed "and" oraz myślnik z wyrażenia "full-spectrum".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: