Ukryte siły AMD K7 - Socket A

Pomimo ogromnej popularności procesorów 64-bitowych, platformy oparte na Socket A (Socket 462) po dziś dzień dzielnie nam służą i to często ze znakomitym skutkiem. W artykule tym nie będziemy was raczyć wiedzą powszechnie dostępną, czyli na przykład, jak podkręcić procesor poprzez magistralę systemową FSB. Skupimy się tu na modyfikacjach procesorów na Socket A, które pozwolą na odblokowanie mnożnika (także wartości powyżej x12,5), a także pamięci podręcznej L2. Dzięki opisanym tu przeróbkom, przykładowo, będzie można zamienić poczciwego Durona z rdzeniem Applebred na Athlona XP.

UWAGA: Zalecamy daleko idącą ostrożność podczas dokonywania opisanych w poniższym tekście modyfikacji. Ingerencja w hardware jest zawsze delikatną sprawą i nie możemy dać gwarancji, czy opisane przeróbki zadziałają na każdym sprzęcie i czy nie spowodują one uszkodzeń sprzętu.

Logo niskobudżetowych procesorów AMD

Logo niskobudżetowych procesorów AMD

Tydzień temu podkręcaliśmy procesory Intela (procedurę opisalimy w tekście "Renowacja muzeum - Slot 1 i Socket 370") - dziś przyszła pora na AMD. Jak sama nazwa wskazuje, rodzina AMD K7 jest siódmą generacją procesorów x86. Jej najbardziej interesującymi nas przedstawicielami są procesory Athlon i Athlon XP, oraz ich niskobudżetowi odpowiednicy, czyli procesory Duron i Sempron. Napomknąć też można o odmianach tych procesorów Athlon w wersji MP, dla systemów wieloprocesorowych SMP (Symmetric MultiProcessing) oraz Mobile, które charakteryzują się niższym poborem prądu i odblokowanym mnożnikiem.

W odróżnieniu od wyrobów konkurencji, procesory firmy AMD z serii K7 pozwalają na głęboką ingerencję w ich wnętrze. Podczas gdy w procesorach Intela mnożnik zablokowany był na amen, w niektórych procesorach Duron można go było odblokować już za pomocą zwykłego ołówka HB. Kłopot z tym, że procesory owe były niezwykle popularne, produkowano je długo, więc nie dziwota, że występowały w wielu wersjach. W 100% pewnym sposobem na sprawdzenie z jakim dokładnie typem procesora mamy do czynienia, jest jego identyfikacja na podstawie nadruku oznaczenia OPN (Ordering Part Number). W procesorach wykonanych w technologii 0,18um znajduje się on na rdzeniu procesora, natomiast w technologii 0,13 - na naklejce pod rdzeniem. Przykładowo może on wyglądać tak, jak na poniższym obrazku.

Wyjaśnienie oznaczeń OPN - Ordering Part Number

Wyjaśnienie oznaczeń OPN - Ordering Part Number

1. Architektura jądra procesora/Nazwa handlowa - występują tu następujące określenia:

K7/A (technologia 0,18) - Athlon

AX (0,18), AXDA/ACDX (0,13)- Athlon XP

AMP/AHX (0,18), AMSN (0,13) - Athlon MP

AHM (0,18)- Athlon Mobile

AXMS/AXMD/AXDH (0,13) - Athlon XP Mobile

D/DHD/DHM/DHL (0,18) - Duron