Ulepszony format MPEG4 AVC

Sony zaprezentowała nową, zmodyfikowaną wersję platformy LocationFree. Stacje bazowe LF-PK20 umożliwiają przekazywanie danych strumieniowych (np. wideo) do różnego typu urządzeń klienckich, jak komputer PC, PlayStation lub odbiornik telewizyjny przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowej lub Internetu. W tym drugim wypadku możliwa jest np. zdalna transmisja programu odbieranego w domowym telewizorze do osoby podróżującej, która ma dostęp do szerokopasmowego łącza.

Ulepszony format MPEG4 AVC

Stacja bazowa Sony LF-PK20

Nowa wersja LocationFree (w tym wykorzystujące ją bezprzewodowe stacje bazowe LF-PK20 i przystawki telewizyjne LF-BOX1) wykorzystuje algorytm kompresji MPEG4 AVC, który - według przedstawicieli Sony - zapewnia lepszą jakość niż MPEG2 lub MPEG4 przy mniejszych wymaganiach przepustowości (wystarcza ok. 200 Kb/s). Dotyczy to oczywiście sygnałów wideo o standardowej rozdzielczości, a nie HDTV, których wymagania na pasmo są znacznie większe.

Sony LF-PK20, LF-BOX1 i programowy odtwarzacz dla komputerów PC obsługujący format MPEG4 AVC mają pojawić się w sprzedaży w październiku br., ale początkowo tylko w Japonii i USA. Ceny tych urządzeń to odpowiednio 250 USD i 230 USD.