"Uliczkę znam w Barcelonie..." - relacja z Adobe MAX Europe

Po dwóch dekadach swojego istnienia koncern Adobe Systems zainaugurował cykl corocznych spotkań dla grafików, projektantów, programistów - ogólnie mówiąc, użytkowników rozwiązań firmy - pod nazwą Adobe MAX. Musiało upłynąć kolejne pięć lat, aby konferencja MAX po raz pierwszy zawitała do Europy. Historyczna impreza odbyła się w dniach 15-18 października br. w Barcelonie. Nie mogło tam zabraknąć naszego wysłannika.

"Uliczkę znam w Barcelonie..." - relacja z Adobe MAX Europe
W tym roku Adobe MAX składa się aż z trzech sympozjów, z których każde ma miejsce na innym kontynencie - na przełomie września i października uczestników spotkania gościło Chicago, w połowie października - stolica hiszpańskiej Katalonii, a na początku listopada impreza zawita do Tokio. Warto odnotować, iż pierwsza konferencja Adobe MAX na Starym Kontynencie przypada w tym samym roku, w którym firma świętuje ćwierćwiecze działalności. Podkreślał to zresztą Kevin Lynch (główny architekt oprogramowania Adobe) w trakcie poniedziałkowej sesji generalnej.

W trakcie konferencji odbyło się ponad 200 sesji, warsztatów i prezentacji, więc nie sposób było trafić na wszystkie. Poniżej przytaczamy więc to, co udało nam się zanotować w ciągu dwóch dni.

Tematyka Adobe MAX Europe skupiła się wokół pięciu tematów wiodących, którymi były projektowanie, biznes i współpraca, bogate aplikacje internetowe, rozwój aplikacji internetowych oraz sieć, wideo i projektowanie interaktywne. Analizując szczegółowy program konferencji można było stwierdzić, iż najwięcej miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z aplikacjami RIA oraz projektowaniem interaktywnym. Spotkania zakwalifikowane do tej ostatniej grupy cieszyły się chyba największym powodzeniem wśród zaproszonych gości (niekiedy z położonych po sąsiedzku pokoi konferencyjnych dobiegały entuzjastyczne odgłosy gromkiego aplauzu w reakcji na poczynania prowadzących - guru oprogramowania Adobe).

"Uliczkę znam w Barcelonie..." - relacja z Adobe MAX Europe

Za chwilę rozpocznie się pierwsza z dwóch sesji generalnych konferencji Adobe MAX Europe.

Wiele miejsca poświęcono Adobe Integrated Runtime - czyli środowisku uruchomieniowemu aplikacji webowych w trybie offline. Poszczególne sesje poświęcone były bezpieczeństwu i tworzeniu takich aplikacji z użyciem Dreamweavera bądź Flasha CS3. Prezentowano też w praktyce wybrane przykłady aplikacji AIR - niektóre z nich działają już w Sieci od kilku miesięcy, w większości jednak było o nich wiadomo jedynie wąskiemu gronu użytkowników.