UltraSparc III: czy Sun zdąży?

Przedstawiciele Sun zaprzeczają informacjom, jakoby opóźnienia w produkcji procesorów UltraSparc III miały oddalić termin wprowadzenia na rynek opartych na nich produktów.

W piątek przedstawiciele firmy Sun podkreślali, że wprowadzanie produktów opartych na oczekiwanym od dawna procesorze UltraSparc III rozpocznie się w terminie. Zaprzeczają tym samym wypowiedziom niektórych analityków, którzy twierdzą, że z powodu opóźnień produkcyjnych premiera procesorów może zostać przełożona nawet na przyszły rok. "Planujemy wprowadzić UltraSparc III w drugiej połowie tego roku" - powiedział Chris Ratcliffe z Sun. - "Wszystkie nasze produkty następnej generacji będą wyposażone w ten procesor i obsługiwane przez system Solaris 8".

Gdyby pogłoski o opóźnieniach się potwierdziły, uderzyłoby to w sprzedaż nowych serwerów E10000, przewidzianych dla nowego procesora. Mogłoby to zachwiać pozycją firmy na rynku w momencie, gdy główni konkurenci także przygotowują się do wprowadzenia podobnych systemów: Hewlett-Packard opracowuje serwery Superdome, IBM - ulepszone wersje S80, zaś Compaq ma przedstawić nowe serwery Alpha. "Wydawało mi się, że Sun wprowadzi nową wersję E10000 przed końcem tego roku" - mówi analityk D.H.Brown Bill Moran. - "Jeśli nie zdążą, konkurencja będzie miała większe pole do popisu". Moran i inni analitycy uważają, że gdyby opóźnienia miały być spowodowane kłopotami z produkcją procesorów, byłoby to jeszcze gorsze: poważyłoby zaufanie pokładane przez rynek nie tylko w serwerach, ale i stacjach roboczych opartych na nowym procesorze. Sun zapewnia jednak, że nie ma żadnych problemów technicznych z UltraSparc III, wprowadzanym właśnie do masowej produkcji.

Max Baron, analityk Cahners In-Stat Group i dawny pracownik Sun, uważa, że pogłoski o opóźnieniach są bezpodstawne. "Sun to bardzo ostrożna firma. Nie publikuje dat wprowadzenia produktu wcześniej niż na moment przed wysyłką" - mówi. - "Jestem pewien, że gdyby opóźnienia rzeczywiście miały miejsce, Sun być może minimalizowałby ich znaczenie, ale by im nie zaprzeczał".


Zobacz również